Generál Pavel: Rusko si velice dobře vyhodnotilo, že...

30.11.2018 13:45

Hybridní hrozby ze strany Ruska a Číny, jejichž cílem je získání vlivu v západních zemích, je podle generála Petra Pavla třeba více vysvětlovat jako nebezpečí. Čelit jim lze spoluprací, inovativními přístupy a flexibilitou při jejich zavádění, uvedl dnes Pavel na konferenci Reakce na hybridní hrozby: multisektorová spolupráce, která se konala v Senátu. Zprávu přinesla ČTK.

Generál Pavel: Rusko si velice dobře vyhodnotilo, že...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel
reklama

„S velkou mírou úspěšnosti a součinnosti mezi státy se daří mnoho pokusů o teroristické aktivity v našich zemích eliminovat již v zárodku, což se ale nedá říct o hybridních hrozbách ze strany Ruska a Číny. Primární problém je v tom, že tyto aktivity jako hrozbu nevnímáme a nevěnujeme dostatečnou pozornost, abychom je i veřejnosti jako hrozbu prezentovali,“ uvedl Pavel.

Hybridní hrozbou je podle generála především nevojenské podprahové působení, které má destabilizovat situaci v určené oblasti a vytvořit podmínky pro získání vlivu, aby zájmové státy přijímaly příznivá rozhodnutí nebo alespoň nevytvářely překážky pro původce aktivit.

Rusko se podle Pavla poučilo z akcí a fungování NATO, že je třeba využít rozdílů mezi jeho členy. „Velice dobře vyhodnotilo, že síla NATO je v jednotě a že staré dobré ‚rozděl a panuj‘ je dobré oprášit,“ uvedl. Podle Pavla je nutné věnovat pozornost ruským postojům a prohlášením. „Mám-li efektivně proti někomu působit, tak ho musím znát. Studujme mnohem víc Rusko, než jsme to dělali dosud, snažme se porozumět základním principům jejich zahraniční a bezpečnostní politiky, protože to nám dá poměrně dobrou představu, kam nasměrovat naše úsilí,“ řekl generál.

Zásadní součástí hybridních hrozeb jsou podle Pavla fake news šířené prostřednictvím internetu a sociálních sítí, v nichž se na pravdivý základ nabalí 40 až 60 procent dezinformací. „Jejich cílem je vytvořit atmosféru, ve které už v podstatě nikdo neví, co je pravda. Nedá se tomu čelit jinak než velice pracným, ale o to důslednějším rozkrýváním těch dezinformací,“ podotkl Pavel, který dneškem končí své působení v armádě.

Sedmapadesátiletý generál, jenž byl donedávna velitelem vojenské části NATO, by se chtěl nyní nadále věnovat bezpečnostním otázkám včetně popularizace českého členství v alianci. Stálé působení v nějaké instituci ale neplánuje. Ani usilování o nějakou politickou funkci. Od organizátorů konference dostal výsadkářský padák OVP-68 jako jistou obdobu zlatého padáku. U výsadkářů Pavel v armádě začínal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

16:46 Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

Server EkonomickýDeník.cz dnes přinesl rok starý rozhovor s expremiérem Petrem Nečasem, který poskyt…