Generál Pavel vyprovodil vojáky do Afghánistánu, budou tam střídat

29. 3. 2015 16:27

Česká armáda střídá vojáky střežící spojeneckou základnu Bagrám v Afghánistánu. Do země již odletěla větší část nové jednotky, kterou tvoří především vojáci 42. mechanizovaného praporu z Tábora. Část vojáků na základnu o tomto víkendu doprovodil dosluhující náčelník generálního štábu Petr Pavel, který v červnu nastoupí do čela Vojenského výboru NATO. Byla to jeho poslední návštěva v Afghánistánu v současné funkci.

Generál Pavel vyprovodil vojáky do Afghánistánu, budou tam střídat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pavel

První táborští vojáci do země odletěli před týdnem. Nyní se seznamují se situací v Bagrámu a jeho okolí, postupně se také zapojují do hlídkování. Ostrahu základny od svých kolegů převezmou během dubna.

Oproti předchozím strážním rotám je čeká několik změn. Zatímco dosavadní jednotky v Afghánistánu sloužily v počtu 150 vojáků, nyní jich do této muslimské země bylo vysláno o 15 více. "Na základě zkušenosti z minulého roku 2. strážní roty se změnila organizační struktura 4. strážní roty," řekl ČTK velitel nastupující formace Marek Jeřábek. Vojáci 2. strážní roty se loni stali terčem sebevražedného atentátu, nepřežilo ho pět českých vojáků.

Klidné období v Afghánistánu neměla ani končící 3. strážní rota

O konkrétních opatřeních nechce Jeřábek kvůli bezpečnosti mluvit. Jedním z nich ale budou bezpilotní prostředky, které české armádě darovali jejich američtí kolegové. Aparáty, které budou zajišťovat bezpečí jednotky, by měly být nasazeny v květnu nebo červnu.

Čeští vojáci se budou muset vypořádat s očekávanou jarní ofenzivou povstalců. Kvůli stahování spojeneckých jednotek se předpokládá, že počet střetů s nepřítelem bude narůstat.

Klidné období ale v Afghánistánu neměla ani končící 3. strážní rota. Zatímco v minulých letech se aktivita povstalců v zimě snížila, nyní tomu tak nebylo. "Došlo i ke střetu s nepřítelem, kde vojáci obstáli na výbornou a zúročili veškerou přípravu," řekl ČTK a televizi Nova Petr Liška, velitel dosluhující jednotky. O jaké střety šlo a jakého byly rozsahu, nechtěl komentovat. Dodal, že vojáci byli v průměru na hlídce každý druhý den, každá četa tak vyjela mimo základnu více než stokrát.

Za jejich práci jim v sobotu osobně poděkoval generál Pavel a popřál jim úspěšné dokončení mise. Podle Pavla neměla jednotka jednoduchou úlohu kvůli ztrátám na životech, které utrpěli jejich předchůdci. "Měli snahu udělat všechno pro to, aby se něco podobného neopakovalo," poznamenal Pavel.

"Jejich přístup rozhodně nebyl opatrný, oni naopak tu svoji činnost vykonávali velice razantně, důrazně, o čemž svědčí řada akcí, kterých se zúčastnili," dodal generál Pavel s tím, že vojáci se dostali několikrát pod palbu. Tu opětovali, útočníky pronásledovali a "částečně zlikvidovali a částečně zatkli". Objevili podle něj také několik skrýší zbraní a munice.

Úkolem českých vojáků je střežit patnáctikilometrové okolí letecké základny

Petr Pavel vedle Bagrámu navštívil i vojáky působící na mezinárodním letišti v Kábulu.

Nová jednotka bude v Afghánistánu působit do letošního října. Podle Jeřábka je v jejích řadách asi 70 nováčků, pro které to je první mise. Další vojáci mají za sebou i sedm působení v misích, on sám byl na čtyřech.

Úkolem českých vojáků je střežit patnáctikilometrové okolí letecké základny, mimo jiné se snaží zabránit ostřelování komplexu raketami nebo získávají informace od místních obyvatel. Spolupracují přitom s americkými kolegy.

Táborští vojáci se na misi intenzivně připravovali od listopadu. Součástí bylo třeba i cvičení, které se uskutečnilo za běžného provozu v jedné z vesnic na Vyškovsku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…