Generál: Zbrojme, jinak se na nás USA vykašlou a nepomohou nám s Ruskem. Islamisté v Evropě? Je to zlé

25.02.2019 9:16

S Čestmírem Strakatým na webu Reflexu o problémech s migranty hovořil tentokrát generál a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Podle něj pro USA začíná být skutečným problémem Čína, a pokud se Evropa nevzbudí a nezačne brát svou obranu vážně, Američané mohou přestat brát NATO jako svou zodpovědnost. Rusko podle něj chce obnovit vliv, jaký měl Sovětský svaz. A Němci dle jeho informací mají vážné problémy s tím, že nevědí, kde se migranti, kteří už měli být dávno vyhoštěni, na jejich území nacházejí.

Generál: Zbrojme, jinak se na nás USA vykašlou a nepomohou nám s Ruskem. Islamisté v Evropě? Je to zlé
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Hned na úvod Šedivý odmítl, že by svět byl nebezpečnější, než býval v čase jeho náčelnictví generálního štábu, a dodal, že svět je hlavně jiný. „Dnes je poměrně významný faktor, který se nazývá Rusko, které se znovu snaží dostat do toho vlivu, který kdysi měl Sovětský svaz, což je logicky kontroverzní. Nemyslím si ale, že by Rusko bylo tím největším vojenským nebezpečím. Začíná být problém Čína, zejména pro Spojené státy americké. Čína začíná… pochopitelně tak jak roste ekonomicky, politicky, tak i vojensky, technologie má ty nejmodernější, Čína je schopná vyslat rakety do vesmíru; a co je takový základní aspekt, když pomineme terorismus a Střední východ, tak je to, že se začíná drolit ta euroatlantická komunita,“ shrnul Šedivý geopolitickou situaci.

Anketa

Co provést s bojovníky Islámského státu, kteří se chtějí vrátit do Evropy?

16%
81%
hlasovalo: 15834 lidí

Podle něj toto drolení může vést k tomu, že USA přestanou mít pocit odpovědnosti za Severoatlantickou alianci. A pokud se Evropa nevzpamatuje a nezačne zbrojit, tak se Američané začnou soustředit na své problémy, což je podle generála Tichomoří a Čína, nikoliv Rusko, terorismus nebo Evropa. Potvrdil, že vypovězení smlouvy o raketách středního doletu mezi Ruskem a USA bylo také o Číně, protože vzrůstající počet států jako například Čína nebo Indie či Pákistán rakety tohoto typu má.

Co Evropa dělá špatně? Podle Šedivého se evropským státům nechce přesměrovat peníze ze sociálních programů na zbrojení. „Typický je například postoj Německa. Loni v létě, když Trump hodně tlačil na onu definici 2 % a více HDP, tak Německo řeklo: ‚My s tím nepočítáme a nepředpokládáme, že bychom někdy měli dvou procent HDP dosáhnout‘; a teďka argumentují svojí historií, minulostí, což je také svým způsobem logické, na druhou stranu tím Německo dává ‚negativní‘ příklad ostatním státům Evropy,“ tvrdí generál.

Jako problém také vidí návrat bojovníků Islámského státu do Evropy. Na jednu stranu chápe Donalda Trumpa, že v rámci stahování ze Sýrie nechce přebírat odpovědnost i za zajaté evropské džihádisty, kteří by zřejmě pobývali na Guantanámu, na druhou stranu podle něj tito zajatci chtějí zpět do Evropy, protože u soudu v Sýrii nebo v Iráku by je čekala smrt, v Americe doživotní vězení, ale v Evropě dostanou maximálně 10 let.

Anketa

Vadilo vám, že prezident Zeman šel na oslavu narozenin Jaromíra Soukupa?

5%
95%
hlasovalo: 10216 lidí

Generál dodal, že Evropa odvedla kus práce a začíná mít kontrolu nad svým územím, což vychází z toho, když srovná, ke kolika teroristickým útokům dříve docházelo. Také prý více dochází k větší výměně informací mezi tajnými službami. „Ty útoky nás naučily, že se musíme chovat jinak,“ mínil Šedivý. Ale má prý obavy z radikalizace těch, kdo přišli v nedávné migrační vlně. Svůj argument opírá o to, že Francouzi, Němci a Britové nebyli schopni integrovat migranty, kteří přišli v 60. až 80. letech. „Tato skupina lidí není integrována do společnosti, mluví o tom dneska poměrně otevřeně i Němci, kteří dokonce ani neví, kde je poměrně velká část těch lidí, kteří už měli být vyhoštěni a odejít zpátky do svých domovů na Středním východě, a tahleta společnost těch neintegrovaných migrantů, tak ta se začne postupně radikalizovat, protože to zkrátka v nich momentálně je,“ shrnul nebezpečí bývalý náčelník generálního štábu.

Migrační vlna z Afriky podle něj ještě zdaleka není u konce vzhledem ke kombinaci klimatických změn, stále většího nedostatku pitné vody a populační exploze. To dle jeho názoru bude vytvářet další tlak na Evropu a začne se radikalizovat i většinová původní společnost. Aby se tomu zabránilo, tak musí Evropa dle Šedivého urychleně vrátit lidi, kteří přišli z válečných oblastí, aby znovu vybudovali své zničené státy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kasTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

5:00 Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci. Tímto ap…