Europol podle slov generálmajora Martinů rozhodně nebyl překvapen změnou v prioritách. Obchod s lidmi, pašeráci i ochrana hranic totiž patří do běžného záběru činností, kterými se úřad zabývá. V současnosti funguje mezinárodní tým, jehož cílem je rychlé vyhodnocení informací o obchodu s lidmi a jejich zprostředkování zemím, které je využijí.
Jedním z jejich prostředků pro boj s migrační krizí je „systém takzvaných hotspotů“. Jsou to vlastně předsunuté kanceláře Europolu v místech, kde dochází k největší koncentraci uprchlíků, kde „společně působí hned několik organizací EU“, včetně Frontexu a EASO, což je Evropský podpůrný úřad pro azyl. První taková kancelář vznikla v italské Katánii, další právě vzniká na řeckém ostrově Kos a jedna se připravuje i v Maďarsku
„Mimo jiné i díky italskému hotspotu jsme od začátku roku odhalili na třicet tisíc pašeráků,“ říká Martinů a dodává, že ten největší pašerácký gang si za dobu svého fungování vydělal desítky milionů eur.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa