Generální ředitelka Úřadu práce: Tak rychlé vypnutí systému nikdo nečekal

03.01.2014 10:22

Zmatek ve vyplácení sociálních dávek způsobil krok firmy Fujitsu, která včera ráno vypnula počítačový systém na vyplácení sociálních dávek. Takto nenadálý konec nikdo nečekal, řekla Lidovým novinám generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

Generální ředitelka Úřadu práce: Tak rychlé vypnutí systému nikdo nečekal
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

List také podrobně rozebírá vznik celé situace. „Prapočátek dnešního stavu na Ministerstvu práce a sociálních věcí je nutné hledat v roce 1993, kdy tehdejší ministr práce Jindřich Vodička (ODS) na MPSV přivedl firmu OKsystem,“ píše deník. Podle něj tato firma zajišťovala pro ministerstvo prakticky všechny klíčové aplikace, ministerstvo oplátkou zajišťovalo firmě 80 procent obratu. Někteří z dalších ministrů chtěli tento stav změnit, ale odvahu k tomu nenašli.

Zlom přišel až s příchodem ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho náměstka Vladimíra Šišky. Podle listu ale tito muži nevzali reformu za správný konec. „Tehdejší vedení ministerstva tvrdilo, že se neúspěšně pokusilo se společností OKsystem vyjednat řadu změn. Údajně největší neshoda panovala kolem ceny. Proto se sáhlo k plánu B, tedy k sehnání nového dodavatele infrastruktury,“ píše list. První kámen úrazu byl ale ve způsobu výběru samotného dodavatele. „Místo aby ministerstvo vypsalo klasické výběrové řízení, rozhodlo se připojit k rámcové smlouvě mezi státem a společností Fujitsu z roku 2008,“ uvádí deník.

Později Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka podal na Drábka i na Šišku trestní oznámení pro podezření z porušení povinností při správě cizí věci. „Napadán byl postup výběru nového dodavatele,“ uvádí list.

Popisuje i další právní peripetie celé kauzy. A dochází k závěru, že řešení přinesou již příští dny. „Není totiž dost dobře možné, aby systém sociálních dávek přestal fungovat, protože jeho uživatelů jsou miliony a řada z nich je na tomto systému doslova existenčně závislá. Dá se navíc čekat, že MPSV podnikne nějaké právní kroky proti Fujitsu. Zevnitř ministerstva totiž zní řada stížností na chování firmy, zejména na vypnutí systémů, aniž by došlo k řádnému předání ministerstvu včetně zálohovaných dat, administrátorských práv a dalších součástí.“

S některými dávkami prý problém nebude

List také přináší k tomuto tématu rozhovor s generální ředitelkou Úřadu práce Marií Bílkovou. Ta přiznává, že tak rychlé vypnutí systémů nikdo nečekal. Přesto se ministerstvo na podobnou situaci připravovalo. Jak? „Ministerstvo počítalo s tím, že vyhlásí jednací řízení bez uveřejnění, ve kterém osloví Vítkovice IT Solutions (subdodavatele společnosti Fujitsu, upozorňuje redakce LN) a ty budou informační systém provozovat až do dalšího výběrového řízení. To se ale nakonec nestalo, protože Fujitsu podalo proti takovému postupu námitku. Tato námitka doposud nebyla antimonopolním úřadem projednána,“ uvedla Bílková.

Na otázku, kdy bude systém zase v pořádku, uvedla, má příslib všech zainteresovaných, že to bude v řádu hodin nebo dnů. Jestli se to ale povede, nedokáže zaručit.

Problémy by neměly být s vyplácením podpor a s vyplácením příspěvků pěstounům, protože ty se nevyplácely přes systém Fujitsu. Bez zádrhelů má být i vyplácení jednorázových dávek. U těch ostatních se budou úřady práce snažit pro jejich vyplacení dodržet alespoň zákonem danou třicetidenní lhůtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

10:55 Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

Jako „pokus o pražský majdan“ nazval někdejší prezident Václav Klaus demonstrace na Václavském náměs…