Geolog Cílek o tom, co nás čeká kvůli suchu: Očekávám další uprchlické vlny

04.11.2015 18:20

Geolog a myslitel Václav Cílek ve středeční Kauze dne na Rádiu Impuls nevykreslil právě pozitivní vizi budoucnosti, pokud jde o hrozící sucho. V dnešní době prší, ale prší nárazově a voda se nestačí v krajině vstřebávat, což je problém. I díky tomu můžeme v horizontu příštích dvaceti let čekat další uprchlické vlny. Během následujících dvou let ale možná hrozí spíše povodně.

Geolog Cílek o tom, co nás čeká kvůli suchu: Očekávám další uprchlické vlny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek
reklama

„Na sucho i na povodeň platí jedna strategie: zadržet co nejvíce vody... S přehradami bych byl ale opatrný. Pomáhají nám jen k tomu, aby třeba Vltava nevyschla. Druhá věc, která je asi nejzávažnější, je celková krajina. To, co je největší problém, je obsah organické látky v půdách. Těžká mechanika zhutňuje půdu, která pak nevsakuje vodu. A druhá věc jsou hnojiva. Pokud ničíte půdu herbicidy, zabíjíte půdní mikroorganismy, které hloubí nory, norky, díry, jež normálně pohltí velké množství vody,“ uvedl posluchače do obrazu Cílek.

„Ale ona ta dobrá péče o půdu nejde dohromady s rychlým ziskem,“ doplnil geolog s tím, že zemědělci usilují o zisk, aby se uživili, což je také logické.

V některých krajích se budeme muset vrátit k závlahovému zemědělství, jde především o region jižní Moravy. „Války kvůli vodě neexistují, ale existují občanské války kvůli vodě. A tím, jak vysychají některé oblasti na severu Afriky nebo v Afghánistánu, já očekávám další vlny uprchlíků v průběhu dalších dvaceti až třiceti let,“ uzavřel host.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…