Geolog Cílek varuje: Rodí se síla, která může přetvořit svět

24.03.2019 11:28

Geolog Václav Cílek na vlnách Českého rozhlasu zhodnotil demonstrace studentů za záchranu klimatu. Dnešním dospělým se může zdát, že se patnáctiletí žáci chtějí především ulívat ze školy. Podle hosta však tito mladí lidé mohou rozpoutat něco, co si dnes možná ani neumíme představit.

Geolog Cílek varuje: Rodí se síla, která může přetvořit svět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek
reklama

V půlce března proběhly po celém světě demonstrace pro záchranu klimatu. Studenti bijí na poplach a upozorňují politiky, že je třeba řešit otázku globálního oteplování, protože může přijít den, kdy bude svět nenávratně poznamenán. Tento fakt lze podle Cílka podat buď jemně nebo brutálně.

Jemně na to upozorňují vědci už celá léta, vydávají studie. Měřeními dokazují, že množství ledu na pólech klesá a je opravdu třeba něco dělat. Jenže nad tím většina lidí mávne rukou. A pak přijde patnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová, která před volbami den co den sedává před švédským parlamentem a upozorňuje politiky, že opravdu musí něco dělat, jinak to s naší planetou skončí špatně. V protestní akci pokračuje pak každý pátek i po volbách. V pátek 15. března ji demonstrací podpořili mladí lidé po celém světě. I v České republice.

Cílek má za to, že tuto mladou dívku by politici rozhodně neměli podceňovat. „Mladá, čistá panna ve zbroji bojující za správnou věc. Takoví lidé mohou posunout dějiny,“ upozornil geolog s odkazem na Johanku z Arku, která vyburcovala Francouze k odporu proti Angličanům ve stoleté válce a v pouhých devatenácti letech v roce 1431 opustila tento svět. Její poselství, že svět může změnit i mladá dívka, však žije dodnes.

Mladí patnáctiletí lidé, kteří dnes apelují na politiky, aby řešili otázku klimatických změn, se podle Cílka možná ulívají ze školy. Ale i tak sbírají své první politické zkušenosti a za takových deset let je mohou přetavit v mnohem důraznější počiny.

„A tito dnes patnáctiletí si uvědomí, že jsou ztracená generace, která doplatí na naši vlastní rozežranost. V tom okamžiku se toto velmi milé, naivní a laskavé hnutí změní ve skutečnou revoluční sílu, která boří i tvoří,“ uvedl geolog.

Když totiž nevolíme jen jemná slova, ale se vší brutalitou si řekneme, co nám hrozí, zjistíme podle Cílka, že máme opravdu problém. „Klimatické změny budou pokračovat, budou se zdražovat ceny energií a ceny potravin, protože prostě potravin bude míň. Lidi budou mít míň peněz na zájezdy do ciziny a na automobily a přijde ta recese, o které se mluví. Za deset let tady může být krize a začne se o slovo hlásit tady ta generace, která si uvědomí, že nedosáhne na životní úroveň, se kterou počítali,“ pokračoval v popisu situace Cílek.

Dnes tedy vlastně stojíme na počátku revoluce. Revoluci mohou vést lidé, kteří se umí dobře zorganizovat, na počítačových hrách si vytříbili jistý druh myšlení a dá se říct, že jsou pružnější než policie. Až bude těmhle studentům 25 let, mohou začít měnit svět tak, jak si to teď podle Cílka možná ani neumíme představit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

7:57 Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

TÝDEN V MÉDIÍCH Po volbě tří členů Rady ČT loni v květnu a probíhající volbě dalších čtyř rostou oba…