Grebeníček: Britové pochopili, jakému zlu v Iráku sloužili. Naši lokajové, třeba Topolánek a Schwarzenberg, ne

05.06.2014 13:27

Podle bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka Velká Británie již uznala, že bylo chybou podporovat americkou vojenskou agresi v Iráku a Afghánistánu a okupaci obou zemí. V České republice se však ničeho takového zatím nadát nemůžeme.

Grebeníček: Britové pochopili, jakému zlu v Iráku sloužili. Naši lokajové, třeba Topolánek a Schwarzenberg, ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček v poslanecké lavici

Grebeníček v textu psaném pro Haló noviny připomíná, že po řadě kritických diskuzí na stránkách britských novin dnes Královský ústav pro obranná studia zpracoval studii účasti Velké Británie v iráckém a afghánském tažení. Z analýzy prý vyplývá, že se jednalo o omyl, který Brity stál 29 miliard liber. „Podle analýzy agrese a okupace Iráku napomohla k šíření terorismu, přivodila smrt nejméně 100 000 Iráčanům a přiměla na dva miliony uprchlíků k odchodu ze země,“ uvádí dále komunistický poslanec.

Navíc podle studie ústavu přístup okupantů k domorodcům stojí za nárůstem teroristických operací Al-Káidy. „Je zřejmé, že od Spojených států se podobně kritického hodnocení těžko dočkáme,“ poznamenává k tomu Grebeníček. Fakt, že něco podobného přiznal jejich nejvěrnější spojenec, je podle Grebeníčka nejsilnějším možným odsudkem tohoto tažení.

Česká republika podle něj do operací neinvestovala tolik jako USA nebo Británie, ale přesto jdou částky vyhozené vládami ODS a ČSSD na asijské války a okupace do miliard. „A co horšího, republika se stala, jakkoli se k tomu na rozdíl od Britů nehlásí a média to zatajují, spoluodpovědnou za smrt desetitisíců Iráčanů a Afghánců, za to, že miliony utečenců z obou zemí žijí v nepředstavitelně těžkých podmínkách,“ rozčiluje se poslanec.

Celý text Miroslava Grebeníčka ZDE.

Sám prý ve sněmovně často vlády upozorňoval na negativní důsledky těchto tažení. Ty však veškerá upozornění ignorovaly. Zejména Mirek Topolánek a Karel Schwarzenberg byli podle něj hluší k jakýmkoliv argumentům.

A nyní, i když Velká Británie uznává, že to vše byla jedna velká chyba, se „militaristicky naladěné a servilností ke Spojeným státům vynikající české špičky“ k ničemu takovému nechystají. Jakoby prý nestačilo, že po celém světě máme pověst lokajů Washingtonu.

„Troufám si tvrdit, že čeští občané se musejí ve vlastním zájmu, v zájmu obnovy dobré pověsti republiky, od lokajské politiky vlád a stranických špiček ODS, TOP 09, ale i ČSSD distancovat,“ píše Grebeníček. Jen tak prý můžeme naší zahraniční politice vrátit důstojnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…