Greta a Německo zdraží Čechům elektřinu? Prý ano

08.01.2020 9:22

Situace v Německu, které se odklání od jaderné energie a rozhodlo se podpořit obnovitelné zdroje, se v příštích letech odrazí i v Česku. Samozřejmě, že vyšší náklady za elektřinu zaplatí i němečtí spotřebitelé. Píše to deník Právo.

Greta a Německo zdraží Čechům elektřinu? Prý ano
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dráty vysokého napětí, ilustrační foto

Tuzemští odborníci v souvislosti s odstavením německých jaderných bloků očekávají výrazné zdražení elektrické energie. Dokonce až o deset procent. Velký nárůst cen může podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora přijít v roce 2022. V tomto roce totiž budou odstaveny všechny německé jaderné bloky.

Anketa

Kdyby Milion chvilek uspořádal akci kousek od vašeho domu, co byste udělali?

hlasovalo: 30117 lidí

Zdražení dokonce může přijít i o rok dříve, a to ve chvíli, kdy trh znervózní, nebude-li tempo výstavby nových obnovitelných a plynových zdrojů v Německu dostatečné. „Teď jsou ceny kolem 50 eur za MWh a je možné, že příští rok překročí hranici 60 eur. Zvrátit by to mohla pouze hospodářská recese v Německu. Silová elektřina, která se na koncové ceně pro domácnost podílí necelou polovinou, by podražila o 20 procent,“ uvedl pro deník Právo Gavor.

„Odchod od jádra se neobejde bez růstu cen elektřiny, doplatí na to německé a bohužel i české domácnosti,“ potvrdil jeho slova hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Ten se pak energie z obnovitelných zdrojů obává, neboť podle jeho slov nedokážou elektřinu dodávat předvídatelně, což povede k tomu, že ji Němci budou v některých okamžicích muset nakupovat jinde. Německou politiku pak v tomto směru považuje a nešťastnou.

Jak však Právo dodává, podpora obnovitelných zdrojů vede v Německu ke snižování emisí. Z toho by měla dozajista radost švédská aktivistka Greta Thunbergová, která bojuje proti globálnímu oteplování. Země loni také poprvé získávala více energie z obnovitelných zdrojů než z uhelných a jaderných elektráren dohromady. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …