Grossův chráněnec Kadlec načapán. Švýcaři našli podezřelé miliony na jeho kontě

10.11.2011 9:01 | Zprávy

Největší podezřelou částku, jaká byla na účtech českých státních úředníků objevena, odhalili Švýcaři. Vlivný státní úředník Tomáš Kadlec za dobu svého šéfování Čepru získal podezřelých 30 miliónů korun. Není to přitom jediný neobvyklý příspěvek, co na kontě Tomáše Kadlec přistál.

Grossův chráněnec Kadlec načapán. Švýcaři našli podezřelé miliony na jeho kontě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úplatek, ilustrační foto

Švýcarské úřady vypátraly desítky milionů korun, které do jejich země přišly na bankovní konto kdysi nejmocnějšího státního úředníka - ředitele Národního bezpečnostního úřadu a později i šéfa strategické státní firmy Čepro Tomáše Kadlece, informuje server Aktuálně.cz.

Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze v oficiálním přípisu Kadlecovy miliony označil za peníze pocházející z trestné činnosti. Jde o nejvyšší podezřelou částku, jaká kdy byla na účtech státních úředníků objevena.

Jeden z nejvlivnějších zaměstnanců státu spolupracoval i s Krejčířem

Kadlec roky patřil mezi nejvlivnější zaměstnance státu a jeho pozice byla díky silnému politickému krytí zejména ze strany ČSSD neotřesitelná. Miliony dorazily na Kadlecův účet poté, co tohoto úředníka sociální demokraté v roce 2003 vyslali do čela státní firmy Čepro.

Právě kvůli podezřelým transakcím v této firmě se pražští žalobci na Švýcary obrátili. Zmíněná částka přitom není jediným podezřelým příspěvkem na Kadlecovo konto. V době, kdy Kadlec Čepro řídil, dorazily mu na účet v České spořitelně dva miliony korun od blízkého spolupracovníka uprchlíka Radovana Krejčíře.

Kontroverzní podnikatel Krejčíř v té době stál za pokusem vyvést z Čepra miliardy korun a později přiznal, že peníze nechal vložit na Kadlecův účet právě on. Sám Tomáš Kadlec se k informacím o svém účtu ve Švýcarsku ani k tématu příspěvků od Krejčíře odmítl vyjádřit.


Psali jsme:

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

13:00 Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

Moderátor Tony Hlavík z Novinky.cz a vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn se v po…