Guvernér, který oslabil korunu, hovoří: Krizi si neumím představit. Rusko? Má dost vlastních problémů

02.11.2018 17:10

Server iHNed.cz přinesl rozhovor s někdejším guvernérem ČNB Markem Singerem. Ten je nyní hlavním ekonomem společnosti Generali CEE.

Guvernér, který oslabil korunu, hovoří: Krizi si neumím představit. Rusko? Má dost vlastních problémů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

„Probíhá ekonomický cyklus a zpomalení, které sledujeme, je jeho přirozenou součástí. Pokud bychom ale mluvili o opravdu velké krizi, neumím si představit, že by vznikla z ekonomické podstaty věci. Je možné, že zpomalí Čína nebo se stane něco jiného. Že by ale došlo k opravdu velké katastrofě, kterou jsme zažívali od roku 2008 s dozvuky až do roku 2016, to si opravdu nedokážu představit,“ poznamenal úvodem Singer. 

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9996 lidí

Následně se rozhovořil i o tom, že ve světě je víc tenzí než před deseti lety. „Vzrostl význam Číny, která se chová asertivně. Nedošlo k tomu, že by se postupně demokratizovala a liberalizovala, spíš naopak. A současně si Američané uvědomili, že jim vyrostl velký globální konkurent,“ zmínil Singer a poukázal mimo jiné i na stále horkou migrační otázku způsobující napětí v mnoha evropských státech. 

V otázce bezpečnosti pak podotkl, že bychom měli zkusit naplnit dvě procenta výdajů na armádu. „A když je nebezpečno, tak si prostě koupím zámek na dveře a zvážím další ochranné prvky. Navíc armáda má víc funkcí než vést válku. Kdo ví, co se může stát. V Německu třeba zafouká trochu víc do větrníků a nám spadne na tři dny energetická soustava. No a pak nebude úplně špatné, když budeme mít ty chlapíky v obrněných transportérech, kteří budou schopni ohlídat instituce, nemocnice, školy a tak dále,“ zmínil dále Singer.

Rusko pak podle svých slov jako jediné a kdovíjak velké riziko nevidí. A to už například z toho důvodu, že je poměrně daleko a za několika hranicemi. „A je to ekonomika, která má dost problémů sama se sebou. Je o dvě třetiny větší než nizozemská, takže žádný děsivý obr. A má navíc problémy s Čínou,“ uzavřel.

Původní text ZDE

Miroslav Singer je známý tím, že v letech 2013 a 2014 hájil silně kritizované devizové intervence, které centrální banka pod jeho vedením prováděla. Tvrdil, že pokud by k nim nesáhl, byly by důsledky mnohem horší.

„Vycházím z toho, že znám dnešní inflační čísla. V tuto chvíli by kurs vůči euru začínal čtyřiadvacítkou, spotřebitelské ceny by mířily k poklesu o jedno procento – velice evidentně a velice rychle. Ceny výrobců by prudce padaly, protože již před tím opatřením se dotkly nuly,“ vyprávěl Singer v únoru roku 2014. Je přesvědčen, že pokud by intervence nebyly zahájeny v listopadu, musela by se k nim ČNB uchýlit teď. „Dokonce si dovolím říci, že pokud bychom to neučinili v listopadu, s největší pravděpodobností bychom něco takového zahajovali teď za hlasitého křiku především představitelů produkční sféry, kteří by se ve větší části dožadovali, abychom dodali to, co jsme předtím slibovali – to znamená, že nenecháme kurz posílit a nenecháme posílit protiinflační tendence v ekonomice,“ uváděl Singer.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…