Hádejte, odkud dnes ráno vykoukl Tomáš Halík. Budete koukat

17.02.2015 10:12

Kněz a potenciální prezidentský kandidát Tomáš Halík promluvil ke čtenářům bulvárního deníku Blesk o islámu, křesťanství a víře všeobecně. Podle Halíka je třeba rozlišovat mezi vírou a jejími extrémními projevy, například v podobě uřezávání hlav jinověrcům, které šokovalo svět naposledy o tomto víkendu.

Hádejte, odkud dnes ráno vykoukl Tomáš Halík. Budete koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík
reklama

„Tato „pornografie násilí“ nás chce nejen zastrašit, ale chce opakováním těch obrázků otupit naše svědomí, abychom ty drastické snímky hltali jako akční filmy a postupně si na ně zvykli,“ vysvětluje. Cílem podle něj nebylo primárně podříznout krk jednadvaceti jinověrcům, ale dostat tyto strašidelné obrázky do světových médií, a tím ukázat svou sílu.

Halík varuje, že podobné obrázky jsou „atraktivní pro temnou stránku duše“. „Měly by nás vést k přesvědčení, že proti takovému zlu se svět musí bránit,“ doporučuje. Varuje však, abychom tyto skutky spojovali s islámem.

Doporučil by, abychom chápali chudáky z řad muslimů, kteří pod vládnou těchto fanatiků často trpí ještě více, vycházeli jim vstříc, pokud se rozhodnou před tímto zlem uprchnout, a především sebe i své děti vychovávali v jiném duchu, než je kult násilí. „Starat se o děti, aby tuhle rakovinu světa nenasávaly po celé hodiny od malička,“ radí teolog.

Jako expert na víry, které studuje už čtyřicet let, odmítá, že by islám byl krvelačným náboženstvím. Podobně podle něj může být vyloženo cokoliv. „Ti šílení hrdlořezové z Islámského státu mají s islámem společného asi tolik, jako Kukluxklan s křesťanstvím,“ říká. Je prý rozšířeným omylem, že teroristé jsou příliš horliví věřící. Ve skutečnosti prý obvykle islám vůbec nepochopili a korán, kterým se zaštiťují, většinou neznají vůbec. Jediné, co je zajímá, je podle Halíka nějaké ospravedlnění pro agresivitu kterou si touží vybít.

Halík varuje především před tím, aby lidé naslouchali populistům, jako je Tomio Okamura. Ten si podle něj našel nového nepřítele, když zjistil, že strašení Romy už tolik netáhne. „Skutečně ostudné a nebezpečné jsou výroky prezidenta Zemana,“ varuje. Hlava státu se podle něj snaží prezentovat jako vzdělanec a okouzluje citacemi, o kterých se pak ukáže, že ve skutečnosti byly zamýšleny úplně jinak, anebo dokonce vůbec neexistují.

Obává se, že apely na prezidenta, aby se dovzdělal, by byly k ničemu. „U Zemana mám podezření, že ho pravda vůbec nezajímá, že plácne cokoliv, o čem se domnívá, že za to sklidí potlesk,“ uzavřel teolog.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…