Hájek tvrdě vypráskal prezidenta: Ohnutý hřbet a nevídané křupanství

09.05.2014 22:10

Karneval ohnutých hřbetů a křupanství. Tak hovoří Petr Hájek, šéfredaktor magazínu Protiproud.cz a bývalý vicekancléř exprezidenta Václava Klause, o dnešní tradiční recepci k výročí konce druhé světové války v Evropě. „Miloš Zeman bojkotoval oslavy Dne vítězství. Zato vyznamenal německého prezidenta. Rodí se noví disidenti?“ ptá se ve svém komentáři.

Hájek tvrdě vypráskal prezidenta: Ohnutý hřbet a nevídané křupanství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek

Skutečnost, že prezident ani předseda vlády se nedostavili poděkovat a poblahopřát velvyslanci Ruska, tedy země, která měla spolu s Američany rozhodující podíl na osvobození německého protektorátu Böhmen und Mähren z nacistické okupace, považuje Hájek za neslýchanou ostudu.

Naopak ocenil Klause, že se oslav zúčastnil, přestože je to prý jen malá náplast na „nevídaný karneval křupanství“. „Příkladně ohnuté hřbety – to je hlavní poselství tohoto skandálu o České republice, respektive o její politické reprezentaci dnešních dní,“ dodává rozhořčeně Hájek.

Zeman se podle jeho názoru ukázal jako loajální „zastupující říšský prezident“ Evropské unie a její „vedoucí síly a předvoje“, Německé spolkové republiky. Ta hanba je prý o to viditelnější, že se tři dny předtím v hlubokém předklonu vlichocoval německému prezidentu Gauckovi.

„To všechno ve dnech, kdy vzpomínáme na nespočetné lidské oběti, které stálo v pořadí druhé světové válečné šílenství vzešlé z německé půdy. Jenže Německo je dnes již opět velmoc a spolu se Spojenými státy opět vyhrožuje Rusku. Že by do třetice všeho dobrého?“ nadhazuje bývalý tiskový vicekancléř prezidenta.

Ubohost a zbabělost českého prezidenta podle Hájka ještě zvýšil fakt, že za sebe poslal na ruské velvyslanectví šéfa zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka, svého tajemníka Jiřího Hlinovského a tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten prohlásil, že: "Pan prezident se zúčastnil pietního aktu na Vítkově a zaštítil se oslavy 8. května, tedy den státního svátku České republiky."  Kdyby prý mlčel, udělal by lépe.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Na Vítkově totiž také zaznělo, jak je báječné, že slavíme konec války 8. května spolu s našimi současnými spojenci, a nikoli o den později se spojenci bývalými. „Další křupanská urážka padlých vojáků i civilistů – a vlastně popření Pražského povstání. Noví soudruzi totiž ochotně popřou cokoli, včetně historických faktů. Je to dlouholetá tradice,“ konstatuje Hájek.

Ve svém komentáři také připomíná socialistickou minulost, která se svým způsobem podle něj opakuje – jen opačným směrem. Po komunistickém státním převratu v roce 1948 se totiž nesměly připomínat zásluhy americké armády na naše osvobození, oslavovala se pouze Rudá armáda.

České zájmy? To v protektorátu není přípustné

„Tentokrát jsou to zase Rusové a jejich vojáci padlí za naši svobodu, které si nesmíme připomínat. Alespoň tak nám to vládnoucí elity svým „bojkotem“ Dne vítězství sdělují. A média jim tleskají. A hanba je nefackuje,“ nešetří Hájek politiky ani média.

Na oslavu Dne vítězství na ruskou ambasádu přišlo naproti tomu například vedení nové strany Národní demokracie. Média ji dle Hájka buď skandalizují, či naopak bojkotují, protože kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu. „A na rozdíl od ostatních jí české zájmy nejsou lhostejné. A to je přece v protektorátu nepřípustné,“ poznamenává ironicky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán to schytá. Pirátský LGBT aktivista chystá akci, až v Praze dojde k setkání s Babišem

17:26 Orbán to schytá. Pirátský LGBT aktivista chystá akci, až v Praze dojde k setkání s Babišem

LGBT aktivista Kryštof Stupka chce uspořádat demonstraci kvůli příjezdu maďarského premiéra Viktora …