Hájkův server bilancuje dění na Ukrajině: Američané nechápou, Evropa čeká na Godota. A zatím kyjevská krvavá komanda...

17.05.2014 16:19

Doněcko a Luhansko jednají o vytvoření společného nového státního útvaru. Pučisté v Kyjevě stínují jednání. Rusko už možná ví, co dál. A Západ? Ten jako vždycky čeká na Godota. Tak hodnotí ukrajinské dění posledních dnů redaktor serveru bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka Protiproud.cz Václav Danda.

Hájkův server bilancuje dění na Ukrajině: Američané nechápou, Evropa čeká na Godota. A zatím kyjevská krvavá komanda...
Foto: youtube.com
Popisek: Hořící Dům odborů v jihoukrajinské Oděse

Ukrajina se podle Dandy nachází v patové situaci. Kyjevští pučisté prý nejsou schopni zlomit odpor tamního povstání, proto je západní protektoři donutili zorganizovat takzvaný Kulatý stůl, k němuž měli být přizváni i zástupci opozice.

Nicméně nakonec Kyjev podle něj jen pokrčil rameny, že vzbouřenci nemají svého jednoznačného lídra, takže není s kým jednat. Skutečnost je podle Protiproudu jiná – „vraždění obyvatelé východu“ se už v referendech jasně vyjádřili a o ničem dalším s pučisty jednat nechtějí. Vědí prý, že by dělali jen křoví zájmům západních dobyvatelů nového trhu a nástupiště pro NATO v tlaku na Rusko.

Figurky hrají podle scénáře

„Tento pat předstírající snahu o urovnání problémů jednáním všech zúčastněných je známou západní zdržovací strategií. Místní figurky hrají podle předepsaného scénáře, kterým chce zahraniční režisér pouze získat čas pro další dějství absurdního krvavého dramatu,“ myslí si redaktor.

Celý text ZDE

Ve svém komentáři kritizuje zejména „kyjevská trestní komanda“, že po vyhlášení samostatnosti obou regionů pokračují v protiteroristické operaci, jak prý ve shodě se zažitými západními vzory nazývají vraždění civilního obyvatelstva. „Tomu pak vydatně pomáhají i soukromé armády oligarchů, kteří spolu s vládními silami nastoupily cestu toho nejtvrdšího teroru a zastrašování obyvatel,“ dodává. Armáda šla podle jeho slov dokonce tak daleko, že porušila dohody s OSN, když u Kramatorsku nasadila vrtulníky s jejími poznávacími znaky. V této oblasti probíhají momentálně nejkrvavější boje.

Jak Danda podotýká, Rusko se zatím nenechává přímo vtáhnout do konfliktu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně zopakoval, že Rusko si je vědomo vážnosti situace: „Když Ukrajinci zabíjejí Ukrajince, tak je jasné, že se Ukrajina přiblížila k občanské válce jako dosud nikdy," prohlásil a dodal, že na východě a na jihu země už je „válka skutečná válka".

Komedie zvaná prezidentské volby

„Zdá se, že jak Spojené státy (o EU raději nemluvme), tak Rusko vyčkávají, jak dopadne komedie zvaná prezidentské volby po státním převratu, který smysl demokratických voleb zcela popřel,“ míní redaktor.

Jedno ale prý jasné – návrat do časů Ukrajiny před Majdanem není možný, země se změnila. „Ovšem jinak, než plánovali stratégové ve Washingtonu. Ti opět potvrdili, že tomu, co se děje patnáct námořních mil za východní hranicí Spojených států, vždycky fatálně nerozumějí. Jejich další postup lze proto vcelku dobře odhadnout: Síla. A když to nepůjde? Tak síla,“ kritizuje Západ, konkrétně USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

13:07 Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

REPORTÁŽ Ve čtvrtek 16. ledna se na Náměstí republiky v Praze uspořádal menší happening na podporu a…