Halík káže nelidský humanismus. On snad vážně věří, že EU je ztělesněné dobro, žasne publicista Tomský

18.10.2015 7:26

Politolog a nakladatel Alexander Tomský se na svém blogu vyjádřil k reakci Tomáše Halíka, kterého zkritizoval za jeho Uprchlické desatero. Tomskému, jenž má podle svých slov k Halíkovi velkou úctu, se totiž nelíbí, že kněz politicky rozděluje věřící, a Halíkova odpověď podle něj byla jen o dalších nadsázkách namířených proti těm, kteří tu nechtějí uprchlíky.

Halík káže nelidský humanismus. On snad vážně věří, že EU je ztělesněné dobro, žasne publicista Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Podle Tomského Halík dále ještě jen opět zanaříkal nad „čecháčkovskými zbabělci, kteří jen skuhrají na Unii a říkají, ať se postarají ti druzí. Svou rétoriku považuje za snahu „vyvážit extrémní zkratkovité a emocionální reakce. Extrém má vyvážit extrém,“ napsal politolog, který poukázal na to, že kromě Německa (zatím) má podle průzkumů veřejnosti sedmdesát procent lidí nejen u nás, ale i v katolickém Polsku či nekatolické Francii a Anglii obavy ze živelného náporu migrantů z kultury vůči nám antagonistické.

„Ti lidé neskuhrají, ani nechtějí hnát nikoho do moře, ani nepotřebují číst stohy odborných knih o islámu, aby věděli, co ví každý: zkušenost s ghetty převážně druhé a třetí generace přistěhovalců z islámského světa je tragická. Příliv milionů zničí sociální stát, politickou soudržnost a postihne naše chudé,“ vysvětluje Tomský na svém blogu obavy veřejnosti, podle něhož Halík neví, že první a poslední zásadou politiky je ctnost úměrnosti, kterou německá kancléřka porušila svým neomezeným Willkommen (pozváním uprchlíků, pozn. PL) ze 4. září a nyní úsilím o stálé kvóty na přemísťování uprchlíků po celé Evropě, místo aby zavřela hranice. „Je laciné kázat proti důsledku nelidského humanismu, který rozvrací evropské národy,“ dodal.

EU otevírá hranice ke zločinu a vede k extremismu

Podle politologa totiž existuje hluboký rozpor mezi osobním nasazením lásky k bližnímu a sociálním inženýrstvím ve jménu osvícenského kultu Člověka, smíšeného lidstva bez hranic soudržného společenství, kterou papež František nazval scestným antropocentrismem a Dostojevskij nadkřesťanstvím. „Katolická církev je instituce transcendentální víry, oddělená od státu a právě tato distance jí umožňuje kritizovat světskou vládu. A přece se vždy našli kazatelé, kteří teologicky hájili politickou vrchnost, jež víru v Evropě téměř zničila,“ napsal dále v reakci na Halíkovu odpověď, ve které kněz naznačil, že je třeba být na straně EU, protože je to naše jediná obrana před údajně divokým východem a prezidentem Milošem Zemanem, jehož výroky na adresu uprchlíků jsou prý neomluvitelné.

Celý Tomského komentář si můžete přečíst ZDE.

„Nerad bych Halíkovi křivdil, ale Evropskou unii považuje za inkarnaci dobra a pokroku, a proto trpí černobílým viděním světa a hájí staus quo pozemské mocnosti, dnešní reálsocialismus,“ napsal dále Tomský, podle kterého integrační Unie vede k politické dezintegraci, extremismu a otevírá hranice ke zločinu a mnohému dalšímu. „O tom, jestli je nebo není integrace Evropy nebezpečná, či dokonce nutná kvůli ruskému ohrožení, lze diskutovat, ale nemá to nic společného s křesťanstvím,“ podotkl na závěr.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jste úplnej hlupák!“ Ševčík nevydržel řeči Wagenknechta o ruské hrozbě a začal školit: Němci si tam kupují všechno!

13:50 „Jste úplnej hlupák!“ Ševčík nevydržel řeči Wagenknechta o ruské hrozbě a začal školit: Němci si tam kupují všechno!

Hosty druhé hodiny Partie na CNN Prima News byli komunistka Miloslava Vostrá, kandidát Trikolóry do …