Halík se čertí kvůli vytýkacímu dopisu od Duky. Blogerka ale knězi vzkazuje...

28.12.2018 8:50

Češtinářka a blogerka Veronika Valíková se v dnešním komentáři pro MF Dnes zamyslela nad arcibiskupovým napomenutím kněze Tomáš Halíka. Ten totiž dostal od svého nadřízeného, pražského arcibiskupa Dominika Duky, vytýkací dopis.

Halík se čertí kvůli vytýkacímu dopisu od Duky. Blogerka ale knězi vzkazuje...
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

Halík následně médiím poskytl reakci, kdy uvádí, že vytýkací dopis dostal i kvůli kritice kázání Petra Piťhy a že problém konzultuje s právníky. „Arcibiskupství pražské později uvedlo, že profesor Halík dostal výtku proto, že ‚ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem‘. Výtku obdržel i akademický kaplan Hradce Králové a Halíkův přítel, docent Tomáš Petráček,“ konstatuje Valíková. 

„Zdravá společnost potřebuje kromě strážců tradic i jejich narušitele. Lidi s kontroverzními názory, fantazií a touhou objevovat nové planety. Je v pořádku, že církev, k níž se hlásí mnoho milionů věřících po celém světě a která tento svět zásadním způsobem formovala, sdružuje více názorových proudů, od konzervativců po liberály, kteří se nebojí hovořit o ožehavých otázkách dnešní doby. Křesťanství není náboženstvím slepé poslušnosti, naopak, jeho velkým darem je svobodná vůle a možnost volby,“ poznamenala blogerka. 

Bez názorové tolerance podle jejích slov nepřežije ani demokracie, ani katolická církev. „A na to zjevně chtěl pana profesora jeho nadřízený biskup upozornit,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

13:53 Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

Situaci kolem rezignace ministra zdravotnictví Prymuly po jeho selhání v podobě noční návštěvy resta…