Halík se rozjel v Českém rozhlasu: Označují mě za podzvíře! Populisté vědí, že vzdělaní lidí je volit nebudou, tak se obracejí na...

28.12.2017 1:15 odp.

Populisté dnes štvou proti vzdělaným lidem, uvedl kněz Tomáš Halík v rozhovoru pro Český rozhlas. Mimo jiné se také svěřil s tím, že se mu dostalo označení podzvíře. „Hitler uvažoval v pojmech untermensch, podčlověk. Ale jim už to nestačí,“ svěřil se Halík.

Halík se rozjel v Českém rozhlasu: Označují mě za podzvíře! Populisté vědí, že vzdělaní lidí je volit nebudou, tak se obracejí na...
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Společnost je na tom podle Halíka velmi dobře. „Především proto, že jsme vázáni na velmi efektivní ekonomiku německou, nikoli na krachující Rusko nebo na nespolehlivou Čínu. Jsme bezpečnou zemí. A ne proto, že sem nepouštíme uprchlíky,“ podotkl Halík, který i přesto vnímá, že jsme společností naplněnou určitou mírou strachu a nespokojenosti. Z toho pak těží populisté. 

„Nárůst populismu a extremismu dnes ohrožuje celý svět,“ dodal Halík. Prostor populistům pak podle něj nedaly Francie, Holandsko, Rakousko a Německo. „Nejvíc zachváceny byly postkomunistické země. Polsko a Maďarsko si zvolily vládu, která pomalu likviduje demokratické instituce, ústavní pořádek, občanské svobody,“ poznamenal Halík, který se domnívá, že se naše země nevyrovnala dost s komunismem – přerod do demokracie byl příliš rychlý a příliš laciný. 

  • Původní text ZDE

Halík pak rovněž dodal, že populisté vědí, že je vzdělaní lidé volit nebudou. „Tak jim jenom nadávají: To jsou sluníčkáři, pražská lumpenkavárna. A obracejí se na lidi s těmi prvoplánovými reakcemi a vlastně štvou proti těm vzdělaným lidem.“

A závěrem se pak vyjádřil k Donaldu Trumpovi, americkému prezidentovi, jehož vystoupení považuje za vystoupení klauna. „Ten člověk je daleko víc šašek než státník. On se vyjadřuje v kratičkých větách, které neustále opakuje. Chodí po scéně a sám si tleská,“ zakončil Halík. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…