Halík vypustil slova o „prostých věřících“ a dostal pořádný výprask: Může konvertovat, nikomu chybět nebude. Je to Soros na českém mediálním nebi. Více pokory!

02.06.2018 14:37

ANKETA Divadelní představení „Naše násilí, vaše násilí“ – v němž Ježíš znásilňuje muslimku, a to není jediná „perla“ v tomto „veledíle“ – pobouřila mnohé, zdaleka ne jen křesťany. Nicméně jeden křesťan ji obhajující se našel. Jmenuje se Tomáš Halík. Katolický kněz, teolog, religionista, sociolog náboženství. Podle jeho názoru takzvaní „prostí věřící“ nerozumějí postmodernímu divadlu, hru nepochopili a neměli by na takovéto divadlo chodit. Zda s jeho názorem souhlasí, se ParlamentníListy.cz zeptaly v anketě českých politiků, nejenom z KDU-ČSL. Z odpovědí vyplývá, že s Halíkovým postojem, ale hlavně s divadlem v Brně velmi, ale opravdu velmi nesouhlasí.

Halík vypustil slova o „prostých věřících“ a dostal pořádný výprask: Může konvertovat, nikomu chybět nebude. Je to Soros na českém mediálním nebi. Více pokory!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík
Inscenace Naše násilí, vaše násilí, která se hrála minulý víkend v brněnském divadle Husa na provázku, vzbudila nebývalý rozruch. V anketě Lidových novin se k ní vyjádřil i Tomáš Halík, jenž 1. června slavil 70. narozeniny, farář akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezident České křesťanské akademie. Hra je prý protestem proti dnešnímu světu, leč protest podle něj zůstal nepochopen. Halík si myslí, že problém vězí v nepochopení hry diváky a veřejností. Šlo prý o emocionální a prvoplánové reakce prostých věřících.
 
„Psychologicky chápu, že lidé, kteří nerozumějí drsnému jazyku postmoderního divadla a nejsou zvyklí příliš nad věcmi přemýšlet z více stran a navíc reagovali na něco vytrženého z kontextu, reagovali emocionálně a prvoplánově. Někteří tzv. ‚prostí věřící‘ tak jistě činili z dobré vůle, mysleli si, že tím brání údajně napadané křesťanství, na jejich svědomí – jak radil už svatý Pavel – bychom měli mít ohled; ti však opravdu na taková představení nemají chodit a nikdo je ostatně k tomu nenutí,“ napsal Halík.   
 
 
Čeští politici oslovení ParlamentnímiListy.cz si však myslí zcela něco jiného.
 
„Představení, které uráží náboženské cítění takto hrubým a nepravdivým způsobem, by se hlavně nemělo hrát. KDU-ČSL se proti uvedení dotyčné hry postavila v době, kdy to pro dnešní pseudobojovníky za křesťanské hodnoty nebylo téma,“ konstatoval poslanec a místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. „Vadí mi uvedení hry i její zneužívání kdejakými populisty. Považuji se za prostého věřícího, a kam mám nebo nemám chodit, si chci rozhodovat sám,“ dodal.
 

Tohle není umění, ale nechutný lidský odpad

Anketa

Vadí vám divadelní představení „Naše násilí, vaše násilí“, které bylo uvedeno v Brně?

94%
6%
hlasovalo: 21744 lidí

„Ne, nesouhlasím. Ti z katolíků, kterým se nelíbí Frljičova hra, nejsou ani extremisté, ani fašisté, a ani nejsou hlupáci, kteří údajně hru nepochopili. Možná jsou jen obyčejní lidé s úctou k symbolům, za které příslušníci rodin bojovali a byli zavírání do vězení,“ reagoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
 
Ostře se proti divadelní hře vymezil i jihočeský krajský tajemník KDU-ČSL Šimon Heller. „Odmítám dělení na prosté a neprosté věřící. Divadelní představení v Brně, kde Ježíš znásilňuje muslimku, považuji za dekadentní, kde jde zjevně o snahu se zviditelnit. Tohle není umění, ale nechutný lidský odpad,“ rozhořčil se.
 
Přidali se i zástupci jiných politických uskupení. „Nejsem věřící, ale domnívám se, že přes slova Tomáše Halíka představení hrubě překročilo snesitelnou mez a vůbec se nedivím hlubokého rozhořčení věřících (znásilnění muslimky Ježíšem). Rozhořčilo i mě, nevěřícího,“ sdělil senátor a starosta Chrastavy Michael Canov (STAN/SLK). „Jsem také názoru, že vytahování české vlajky z vlastní vagíny bylo od herečky tak hrubým znectěním státního symbolu, že ho nelze omluvit uměleckou nadsázkou,“ domnívá se.
 

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec
 
 

Představení Naše násilí, vaše násilí překročilo všechny meze

„Nesouhlasím. Když se mi něco nelíbí, neznamená to, že tomu nerozumím,“ objasnil pro ParlamentníListy.cz bývalý místopředseda vlády i Senátu a exministr Zdeněk Škromach (ČSSD).
 
„Rozhodně nesouhlasím. Každá lidská činnost, včetně té kulturní, musí mít morální hranice. Lidé často zapomínají , kde začíná a kde končí svoboda jednotlivce. Divadelní představení Naše násilí, vaše násilí překročilo všechny meze,“ konstatoval dlouholetý bývalý poslanec ČSSD Antonín Seďa.
 
„S panem Halíkem nesouhlasím stejně jako s celým pojetím této divadelní hry. Vůbec se nedivím, kolik kritiky tato divadelní hra přinesla. Na její kritice se shodla široká veřejnost a určitě by podobné projekty neměly být financovány z veřejných zdrojů,“ domnívá se Marian Keremidský, místopředseda Strany práv občanů Zemanovci.
 
 
 
 
„Já jsem podle standardních definic prostý nevěřící, myslím, že vím, co je příjemné a užitečné a jako takový považuji zmíněné divadelní představení za neužitečný hnus. Pokud nám pan režisér, ředitel divadla a ostatní umělci chtěli něco vzkázat, pak předvedli cosi jako intelektuální křeč umanuté představy o vlastní povolanosti a předurčení k tomu nás, blbé a nechápající, vést tím správným směrem – pokud tedy nejde rovnou o  testování, jak jsme na tom s vnímáním našich hodnot, jestli už jsme dostatečně apatičtí a zda je tedy vhodná chvíle zase o něco přitáhnout šroub další ‚multikulti‘ masáže,“ napsal ParlamentnímListům.cz bývalý poslanec hnutí ANO Bohuslav Chalupa.
 
„Ale dobře – svoboda vyjadřování je jistě také hodnotou – pak bude nejlepší nabídnout panu řediteli divadla úplně jinou profesní dráhu a divadlu (uměleckému souboru) odebrat veškerou, tedy i finanční podporu, pocházející z kapes daňových poplatníků. Ať takto doslova zprzněnou svobodu vyjadřování zaplatí se vším všudy ti, pouze ti, kterým to vyhovuje. A bude vše tak, jak má být," sdělil dále.
 
„Magistrátní politické koalici v Brně, radním a zastupitelům, bych rád vzkázal, aby se trochu zamysleli nad tím, co činí – jen namátkou: 10 milionů na učitele arabštiny (pro úředníky), cca 4 miliony paní umělkyni na akci ‚Rande na slepou‘ (jistě mnohem užitečnější než vozíky pro invalidy)?!, super divadelní představení s hanobenim státního symbolu a s alegorií toho, jak špatně se chováme k muslimům (nelegálním migrantům), evidentní afinita k sudeťáckym aktivitám... čeho je moc, toho je nakonec příliš...“ vypočítal. „Pokud jde o pana Halíka – ve vší úctě – typická ukázka do sebe zahleděného a sebe poslouchajícího se člověka, který se pohybuje v prostoru a sférách zcela odtržených od reálného života obyčejných lidi... víc nemám co dodat,“ uvedl Chalupa na závěr.
 

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • ex-poslanec (2013-2017), zastupitel, obrana a bezpečnost
  • kontrolní výbor

Tomáš Halík je takový Soros na českém mediálním nebi

„Co si myslím o hře, jsem uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. S jakýmkoliv kastováním na prosté a vznešené mám vždy trochu problém,“ uvedl poslanec ODS Marek Benda. Ve zmíněném rozhovoru na téma této divadelní hry řekl: „Vnímám to jako nechutnou provokaci. Vesměs kdyby cokoliv takového bylo použito proti jakékoliv menšině, ať už jde o ženy, LGBT, islám, a podobně, tak se všichni ukřičí. Takto, protože jde o urážku křesťanství, všichni dumají nad tím, jestli je to ještě v rámci svobody slova. Kdyby šlo o okrajové divadlo, nikdo by si toho ani nevšiml. Ale tím, že představení bylo v rámci festivalu a za veřejné peníze, vyvolává reakci. Autor způsobil skandál už dříve v Polsku, jezdí a provokuje západní křesťanský svět svými podle mého nechutnými inscenacemi.“
 
 
 
„Tomáš Halík je takový Soros na českém mediálním nebi. Má-li však takový postoj k českým věřícím a ti jsou od časů Ježíše takzvaně prostí, tak může klidně konvertovat a určitě chybět nikomu nebude,“ zdůraznil Pavol Lukša, starosta Čeladné, bývalý místopředseda TOP 09, nyní předseda strany Dobrá volba 2016.
 
„Mladý i starý, vysokoškolák i vyučený, žena i muž – všichni se můžeme odlišovat v tisícerých ohledech. Jedno je však každému duševně zdravému člověku vlastní: každý umí rozeznat, co je dobré a co je špatné. Smutným rysem dnešní doby je, že tzv. prostý věřící rozezná zlo od dobra lépe než slovutný profesor,“ konstatovala poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková. „Věřím tomu, že prostý věřící z vesnice by jistě nedokázal učeně hovořit o jemných finesách teologie. Na rozdíl od onoho vzdělance však ‚prostý věřící‘ nebude omlouvat hanebnosti, nebude hájit zlo, nebude stranit cizí kultuře před vlastním národem, nebude se stavět proti svému kardinálovi. Možná, že je ten Halíkem opovrhovaný prostý věřící skutečně jen prostý člověk. Možná. Ale je také člověk, který se drží morálních zásad a ctí tradiční hodnoty. Profesor Halík slaví sedmdesátiny – a já mu proto z celého srdce přeji především dostatek pokory,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…