Halt! Evropská solidarita? Merkelová prý toto provedla Švýcarům a Rakušanům. Jde o roušky

13.03.2020 18:24

Omezuje Německo vývoz zdravotnického vybavení? Server Bloomberg přišel s tvrzením, že ano. Švýcarsko předvolalo německého velvyslance, kvůli zablokování zásilky 240.000 roušek. Rakouská ministryně hospodářství požádala svůj německý protějšek, aby uvolnil zásoby určené pro její zemi. „Nejsme kategoricky proti exportu, ale chceme pochopit, co se stane, protože dříve to bylo tak, že roušky nešly tam, kde byly nejvíce potřeba, ale kde se za ně nejvíce platilo,“ uvedl německý spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn. Merkelová to však odmítla se slovy: „Neexistuje zákaz vývozu. Chceme jen zajistit, aby lékařské materiály byly ve správných rukou.“

Halt! Evropská solidarita? Merkelová prý toto provedla Švýcarům a Rakušanům. Jde o roušky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Americký informační server Bloomberg informoval o situaci ve Švýcarsku, ke které došlo v souvislosti s koronavirem. Tato událost způsobila menší diplomatickou třenici mezi Německem, a právě Švýcarskem a Rakouskem. Proč? Kvůli rozhodnutí vlády Merkelové o zákazu exportu ochranných lékařských prostředků.

Celý článek Bloombergu je možno najít ZDE

Anketa

Jak se zatím Babišova vláda zhostila boje proti koronaviru? (Hlasování od 11.3.2020)

95%
hlasovalo: 41309 lidí

Švýcarsko si předvolalo německého velvyslance, kvůli zablokování zásilky 240.000 roušek. Rakouská ministryně hospodářství požádala svůj německý protějšek, aby uvolnil zásoby určené pro její zemi.

Výzvy Německu, aby bylo více štědré ve sdílení životně důležitých dodávek se svými sousedy, přicházejí poté, co minulý týden vyhlásilo zákaz vývozu zařízení na lékařskou ochranu. Zdůrazňují také rostoucí napětí mezi evropskými zeměmi v důsledku rychle rostoucího počtu případů koronaviru na celém kontinentu.

„Nemůže to být tak, že Německo zadržuje roušky pro Rakousko jen proto, že jsou skladovány na německém místě," řekla rakouská ministryně hospodářství Margarete Schramboecková novinářům ve Vídni. „Tyto výrobky jsou určeny pro rakouský trh a jednostranné kroky Německa způsobují problémy pouze v jiných zemích,“ dodala.

Švýcarsko – země s 8,5 miliony obyvateli, která je zcela závislá na dovozech zboží nízké hodnoty, jako je ochranné lékařské vybavení – chce, aby Německo uvolnilo zásilku roušek zadržených na hranici, uvedl švýcarský státní tajemník pro hospodářské záležitosti.

Noviny Neue Zuercher Zeitung informovaly, že švýcarský náklaďák nesoucí 240.000 roušek byl zastaven na hranici, protože země čelí rychle klesajícímu množství masek. Řekl také, že lékařům v nemocnici bylo doporučeno používat masky po dobu osmi hodin, místo jejich výměny po dvou hodinách.

Německý spolkový ministr zdravotnictví naznačil, že Berlín by mohl do budoucna zmírnit omezení, zejména pro své evropské partnery. „Beru tuto otázku evropské solidarity velmi vážně, a proto jsem si jist, že brzy dojde k povolení exportu masek do některých zemí,“ uvedl ministr zdravotnictví Jens Spahn na pondělní tiskové konferenci v Berlíně. „Nejsme kategoricky proti exportu, ale chceme pochopit, co se stane, protože dříve to bylo tak, že roušky nešly tam, kde byly nejvíce potřeba, ale kde se za ně nejvíce platilo,“ dodal.

Rakouská ministryně hospodářství Schramboecková navrhla přemístit výrobu některých kritických medikamentů do Evropy, aby se zde vybudovaly dostatečné rezervy toho nejdůležitějšího na 12 měsíců. Evropská komise představila nová nařízení, podle kterých lze na strategicky důležité výrobky, jako jsou polovodiče, baterie nebo léky, poskytovat dotace pro zajištění dodávek v Evropě.

Anketa

Vážíte si Jana Hrušínského?

2%
98%
hlasovalo: 30746 lidí

Server TheLocal.de přišel s tvrzením, že Merkelová ve středu odmítla zavedení zákazu vývozu zdravotnického materiálu, ačkoliv celní úřady zastavily švýcarské nákladní vozidlo, které převáželo výše zmíněné roušky. Německá kancléřka Angela Merkelová však zákaz vývozu popřela s tím, že „neexistuje zákaz vývozu. Chceme jen zajistit, aby lékařské materiály byly ve správných rukou“.

Celý článek TheLocal.de je možno najít ZDE

Ve středu byla v Německu zastavena další zásilka – tentokrát chirurgické rukavice, které byly vyrobeny v Číně, ale byly určeny pro Švýcarsko. Jak uvádí Tages Anzeiger, švýcarské ministerstvo hospodářství uvedlo, že v Německu byla zadržena jedna z mnoha zásilek. Ve středu byla zadržena další zásilka, tentokrát z Itálie.

Situace je zvlášť závažná pro Švýcarsko, protože země na rozdíl od sousedů – Francie a Německa – produkuje jen velmi málo zdravotnických ochranných výrobků. Navzdory sporu naznačila švýcarská vláda, že má značnou zásobu zdravotnického vybavení – včetně více než jedné roušky pro každého švýcarského obyvatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým?  Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

22:03 Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým? Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

Senátní komise pro ústavu udělala první krok k převedení pravomocí prezidenta na jiné ústavní činite…