Hamáček, Marksová, Fiala, Herman a Vokřál zpucovali Michala Haška za setkání s Nočními vlky

04.05.2016 14:47

Za velkou chybu označil předseda ODS Petr Fiala úterní setkání jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) s ruským motocyklovým klubem Noční vlci, který je známý vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Haškovi straničtí kolegové ministryně práce Michaela Marksová a předseda sněmovny Jan Hamáček shodně řekli, že by se s touto skupinou nesetkali. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) každý svými činy dává výpověď hlavně o sobě.

Hamáček, Marksová, Fiala, Herman a Vokřál zpucovali Michala Haška za setkání s Nočními vlky
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Michal Hašek

Hašek v úterý vystavil na svém facebookovém profilu fotografii, kde se skupinou motorkářů pózuje na brněnském hřbitově. Posléze uvedl, že tam chtěl vzdát čest sovětským osvoboditelům Brna a jižní Moravy z jara 1945. „Já tam budu letos ještě několikrát, 8. a 9. května, včera (v úterý) jsem doprovodil generálního konzula Ruské federace v Brně,“ uvedl Hašek na dotaz ČTK, proč byl na místě ve stejnou dobu jako Noční vlci. Současně uvedl, že si váží památky „všech, kteří nám přinesli svobodu na konci 2. světové války, ať už bojovali ve válce jako vojáci sovětské, československé, rumunské, americké, britské, či jiné armády, jako partyzáni či odbojáři, a zvláště těch, kteří položili za naši svobodu a vlast svůj život“.

„Nikdy nedopustím přepisování historie a relativizaci hrdinů, kteří padli ve válce za vítězství nad nacistickým Německem. Odmítám hloupé spojování jejich odkazu a památky se srpnem 1968,“ doplnil hejtman.

Fiala považuje setkání Haška s motorkáři, kteří zjevně podporují ruský nacionalismus, za naprosto nevhodné. „Je to velká chyba a myslím si, že demokratický politik si má opravdu rozmyslet, s kým jde kam klást nějaké věnce a fotografuje se,“ uvedl Fiala. Předseda ODS doufá v to, že Haškovo gesto neznamená, že by se sociální demokracie přikláněla k politickému radikalismu. „Předpokládám, že to je jenom osobní selhání Michala Haška nebo zoufalá snaha získat nějaké body, ale nevím, odkud by je získat mohl,“ poznamenal.

V ČSSD Hamáček o Haškově kroku zatím nezaznamenal nějakou zvláštní debatu. „I proto, že mi přijde zbytečné dávat takto kontroverzní skupině takový mediální prostor. Zásah v mediálním prostoru už teď neodpovídá relevanci této skupiny,“ řekl ČTK.

Hamáček se zúčastní k uctění sovětských vojáků několika oficiálních akcí, což je podle něj správný způsob, jak je připomenout. „Každý politik je zodpovědný svým voličům za svoje činy, je to spíš otázka na hejtmana Haška,“ řekl Hamáček. Se skupinou, která se fotí například s vlajkami států, které nejsou mezinárodně uznány a náleží suverénní Ukrajině, bych se nesetkával, dodal v reakci na to, že Noční vlci drží na fotografii, kterou Hašek zveřejnil, vlajku samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Podobně jako Hamáček hovořila i Marksová. „Kdybych to byla já, něco takového bych neudělala,“ uvedla.

Haškova setkání s Nočními vlky si všímá i německá agentura DPA. Herman se ale neobává toho, že by Haškovo chování mohlo vydávat do zahraničí výpověď o Česku. „Žijeme v demokratické zemi, kde každý člověk, včetně politiků, má právo vyjádřit svůj názor. Každý tím, co děláme a říkáme, dáváme jistý signál, jaké jsou naše priority, čemu dáváme přednost. Dáváme výpověď především sami o sobě,“ řekl ministr kultury.

Na Ústředním hřbitově v Brně uctilo památku obětí druhé světové války v úterý večer přibližně 80 motorkářů včetně ruských Nočních vlků. Skupina v uplynulých dnech navštívila také bývalý nacistický vyhlazovací tábor v polské Osvětimi. Několika motorkářům ale polské úřady zakázaly o víkendu vstup do Polska. Dnes skupina zamířila na Slovensko, kde by měla zůstat do pátku. V sobotu dorazí do Prahy, poté bude pokračovat v cestě do Berlína.

Kritikou na Haška nešetřil ani brněnský primátor Petr Vokřál, podle kterého jsou Noční vlci gangem homofobů a nacionalistů.

„Demokratický politik má celou řadu možností, jak důstojně a s úctou oslavit výročí konce války, určitě však mezi ně nepatří pózování s bandou militantních nacionalistů,“ napsal na svém facebooku a vyjádřil nepochopení nad tím, jak se mohl Hašek ve své funkci propůjčit propagaci Nočních vlků, kteří pod záminkou historických oslav jen „rozvážejí propagandu“.

„Bohužel to nevypadá, že by panu Haškovi někdo kroutil ruku za zády, a že s touto skupinou násilníků hrdě oslavujících Stalina skutečně pózuje,“ poznamenal Vokřál a poukázal na to, že Noční vlci obsazovali Krym a o NATO mluví jako o projektu „amerických Židů“. Dodal také, že mají zákaz vstupu do Polska.

„Vzhledem k obstrukcím, které kraj loni dělal ohledně konání Moto GP v Brně, jsem pana Hejtmana nikdy nepovažoval za motocyklového nadšence, ale pokud se včera jen chtěl vyfotit s pěknou motorkou, tak ať se spíš letos konečně dorazí podívat na Velkou cenu,“ připomněl ještě v závěru svého příspěvku loňskou kauzu kolem Velké ceny. 

Celý Vokřálův příspěvek zde:

Demokratický politik má celou řadu možností, jak důstojně a s úctou oslavit výročí konce války, určitě však mezi ně nepatří pózování s bandou militantních nacionalistů. Proto nechápu, proč se hejtman Jihomoravského kraje a zastupitel státu s takovou historií, jakou má Česká republika, dobrovolně fotí s Nočními vlky, gangem nacionalistů a homofobů, kteří po Evropě už léta pod zástěrkou historických oslav pouze rozvážejí propagandu. Bohužel to nevypadá, že by panu Haškovi někdo kroutil ruku za zády a že s touto skupinou násilníků hrdě oslavujících Stalina skutečně pózuje dobrovolně. Proto bych mu bych připomenout, že tento gang, jehož členové se na straně ruských separatistů účastnili bojů na Ukrajině a při obsazování Krymu, hrdě používá rétoriku o NATO ovládaném americkými Židy a například do Polska má zákaz vstupu.

Vzhledem k obstrukcím, které kraj loni dělal ohledně konání Moto GP v Brně, jsem pana hejtmana nikdy nepovažoval za motocyklového nadšence, ale pokud se včera chtěl jen vyfotit s pěknou motorkou, tak ať se spíš letos konečně dorazí podívat na Velkou cenu. Tam bude mít určitě dost příležitostí se fotit s motorkami i motorkáři aniž by tím dělal ostudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti okamžitě po volbách zřídí nový úřad. Teda ne. Zřídí Útvar. A ten vyhází úředníky na úřadu

11:17 Piráti okamžitě po volbách zřídí nový úřad. Teda ne. Zřídí Útvar. A ten vyhází úředníky na úřadu

Internet se zasmál. Alespoň pár stovek těch, kteří si přečetli aktuální status Jakuba Michálka o plá…