Hamáček: Taky tady mohli vládnout komunisté a SPD

02.07.2020 9:57

Předseda ČSSD Jan Hamáček už po několikáté zopakoval, že vytvoření koalice s Andrejem Babišem ANO) považoval a považuje za dobrý krok, protože nevznikla vláda, která by se opírala především o Tomia Okamuru (SPD) a o komunisty. Pár slov poznamenal k 70. výročí komunistické justiční vraždy Milady Horákové a konstatoval, že v nadcházejících senátních volbách by v barvách ČSSD mohli uspět Jiří Dienstbier nebo Milan Štěch.

Hamáček: Taky tady mohli vládnout komunisté a SPD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu. Ve vedení ČSSD tedy zůstává

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček poskytl rozhovor deníku MF Dnes.

Reportér Petr Kolář v rozhovoru prohlásil, že vystupování Jana Hamáčka bylo v minulosti „docela tristní“. „Mohu třeba připomenout vaše video z loňského září, v němž jste Miloši Zemanovi gratuloval k narozeninám a posílal mu mísu uzenin. Bylo to krátce poté, co vám odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury, takže to určitě hojně sdílené bylo, ale spíš v opačném gardu, jako zdroj posměchu. Nemáte obavu, že se to bude odehrávat v tomto duchu?“ zeptal se.

Hamáček dal jasně najevo, že tyto obavy nemá. Věří, že volební tým ČSSD situaci zvládne. Volebním manažerem pro podzimní krajské a senátní volby je bývalý poslanec Michal Hašek. Hamáček už dal najevo, že Haškovi věří a teď svůj postoj zopakoval.

„Je to věc, kterou jsem v té době vysvětlil, a nevidím důvod, proč se k tomu vracet. Mimochodem mě fascinuje, že všechny zajímá, kdo je volebním manažerem ČSSD. Podle mě totiž nikdo netuší, kdo je volebním manažerem třeba ANO nebo ODS. Je to prostě interní věc ČSSD a já jsem s prací Michala Haška naprosto spokojen,“ zdůraznil.

Za volební úspěch ČSSD by považoval, kdyby v některých krajích strana dosáhla dvouciferných výsledků. Na vyšší cíle prý teď nepomýšlí, protože strana podle něj není v pozici, aby si to mohla dovolit. V Senátu podle jeho názoru může řada kandidátů uspět. Na mysli mu vytanuli Jiří Dienstbier nebo Milan Štěch.

Pár slov věnoval i připomínce justiční vraždy Milady Horákové. Podle jeho názoru je na místě připomínat osud Milady Horákové, připomínat to, čeho se na ní komunisté dopustili. Ale letos měl prý místy pocit, že některé akce byly přehnané.

„O tom, zda to všechno bylo vkusné nebo jestli některé ty aktivity nesloužily spíš k politickým účelům, si asi musí každý udělat obrázek sám. U některých těch aktivit jsem si ale ty otázky kladl. Například u využití sirén v hlavním městě Praze, které jsou určeny pouze pro vyhlašování nouzových stavů. To nevím, zda bylo úplně adekvátní,“ vyjádřil svůj názor.

V rozhovoru také znovu zdůraznil, že podle jeho názoru udělala ČSSD dobře, když vstoupila do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše, protože zabránila horšímu možnému scénáři. ČSSD sice dnes sedí ve vládě, kterou drží u moci komunisté. Ti komunisté, kteří v minulosti zpochybnili justiční vraždu Milady Horákové, ale podle Hamáčka to mohlo dopadnout i hůř.

„To samozřejmě píší ti, kterým tato vláda nevoní, respektive jsou jejími kritiky. Zároveň ale nenabízejí jinou alternativu. Asi se shodneme, že nějaká vláda být musí. A co jsme měli po volbách dělat? Také tu mohli vládu tvořit SPD a komunisté. Kdyby se pravicové strany chovaly při povolebním vyjednávání jinak, tak se vláda o komunisty opírat nemusela. Tak to prostě je,“ pravil Hamáček.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pád režimu? Kalousek zděšen. Řev proti zákonu zděsí i Rakušana

12:07 Pád režimu? Kalousek zděšen. Řev proti zákonu zděsí i Rakušana

Před Poslaneckou sněmovnou je dnes živo, projednává se pandemický zákon. A demonstranti mu přišli vy…