Hamáček: Že není na 5 tisíc důchodcům? Zdaňte nadnárodní firmy

31.08.2020 13:10

Šéf ČSSD Jan Hamáček hned na dvou místech tvrdě hájil jednorázový příspěvek pro seniory ve výši 5 tisíc, na který kývla vláda. Na pravicovou opozici se obořil, že nechce být solidární a pokud se neustále ptá, kde se na tento příspěvek vezmou peníze, má prý ve sněmovně spolu s ČSSD zrušit celou řadu daňových výjimek a zvýšit tak příjmy státu. Současně volal po vyšším zdanění nadnárodních korporací.

Hamáček: Že není na 5 tisíc důchodcům? Zdaňte nadnárodní firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD zahájila kampaň před podzimními krajskými a senátními volbami.V krizi vás ochráníme- slogan, který představil předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama

Pro pondělní deník Právo Hamáček napsal, že základním cílem ČSSD vždy bylo pomáhat lidem. Na tom se prý nic nezmění, ať už budou různé předvolební průzkumy vypadat jakkoliv.

Anketa

Jsme zadlužení a příspěvek 5 tisíc Kč pro důchodce si nemůžeme dovolit, řekla předsedkyně TOP 09 Pekarová. Má pravdu?

13%
87%
hlasovalo: 17135 lidí

„Pokud se podíváte na hodnoty a program, který sociální demokracie zastává, je zde pro ty, co dělají všechno správně. Chodí do práce, posílají děti do školy, platí daně a chtějí žít ve společnosti, která je nehodí přes palubu, pomůže jim v jejich životní cestě a nebude jim házet klacky pod nohy."

Peníze by na to podle jeho názoru měly dát nadnárodní korporace, které si nejen podle Hamáčka, ale i podle dalších členů ČSSD, zaslouží vyšší daňovou zátěž. Vedle toho ČSSD ústy svého předsedy prohlašuje, že nadále pomýšlí na zavedení bankovní daně či vyšší zdanění majetku.

V textu pro server Aktuálně.cz Hamáček zdůraznil, že jednorázový příspěvek pět tisíc korun bude vyplacen až po volbách, nikoli před nimi, takže podle jeho názoru nelze tvrdit, že by si vláda ANO a ČSSD kupovala hlasy důchodců.

Poté se opřel do pravicové opozice, která podle jeho názoru nechce být solidární.  

„Opravdu jsem si myslel, že dokážeme být solidární. Těch pět tisíc korun představuje 417 korun měsíčně. Vzpomínám si na jaro, když jsme schvalovali napříč společností nejrůznější kompenzace, odklady splátek, peněžitou pomoc zaměstnavatelům, OSVČ. Tehdy při jedné debatě někteří z pravicové opozice říkali, že kompenzační bonus ve výši pět set korun na den je málo. Tady poskytujeme čtyři stovky na měsíc! A stejní kritici křičí, že čtyři stovky měsíčně je moc a že je to populismus. Opravdu nerozumím, proč ani v této chvíli nemůžeme být solidární s těmi, kteří celý život pracovali pro bohatství této země. Skutečně si naši pomoc nezaslouží?“ ptal se.

Prý je zklamán z toho, že někteří lidé berou seniory jako přítěž společnosti.

„Nakonec chci naší pravici říci jednu podstatnou věc. Sociální demokracie si dobře uvědomuje, že každý výdaj musí být podložen příjmem. Pokud se podíváme na naše daně, vidíme řadu nespravedlností a zbytečných výjimek. Doufám, že na jejich odstraňování se všichni shodneme. Pouze spravedlivé daně totiž vedou k podstatě politiky ČSSD, a tou jsou investice do lidí. A důchodci naše pomoc lidem rozhodně nekončí,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…