Hamáček je s vyjednaným navýšením rozpočtů spokojen

23.08.2019 15:33

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček je spokojen s dosavadním jednáním o rozpočtu, sociální demokracie podle něj ukázala na slabá místa a vyjednala navýšení pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, sociální služby či policii. Nyní vicepremiér očekává debatu o mzdách ve veřejném sektoru. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce jednání vlády s odbory o růstu platů svolat do dvou týdnů. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zatím počítá s růstem o dvě procenta, podle Maláčové je to nedostatečné, protože takové zvýšení nepokryje ani inflaci.

Hamáček je s vyjednaným navýšením rozpočtů spokojen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

„Ukončili jsme první kolečko jednání o státním rozpočtu, já jsem s výsledky spokojen. Ukazuje se, že pozice sociální demokracie ukázat na slabá místa rozpočtu a potřebu dalšího jednání byla správná. Výsledkem toho jsou peníze pro Ministerstvo práce a sociálních věcí na sociální služby, tak peníze pro policii na obnovu techniky, pro hasiče, takže ten náš krok byl v pořádku,“ uvedl Hamáček. Očekává, že k rozpočtu se ještě vrátí Lubomír Zaorálek, pokud bude v úterý jmenován ministrem kultury. „A čeká nás velké jednání o platech, ale s průběžným výsledkem jsem spokojen,“ uzavřel Hamáček.

Sociální demokraté podmiňovali souhlas s rozpočtem navýšením kapitol v jejich gesci zhruba o 20 miliard, z toho 11 miliard činil nárok Maláčové. Dnes dohodla, že na příští rok dostane její úřad na výdaje o 5,9 miliardy korun víc, než v návrhu rozpočtu vyčlenilo Ministerstvo financí. Ještě letos by mělo dostat navíc 800 milionů korun na informační systémy a resort ještě bude moct příští rok žádat až o 1,3 miliardy korun na navýšení platů, zajištění kybernetické bezpečnosti, investiční pobídky a spolufinancování evropských projektů, pokud bude třeba.

Už dříve sociální demokraté se Schillerovou domluvili navýšení rozpočtu Ministerstva vnitra oproti původnímu návrhu o 1,3 miliardy korun. Většina peněz, tedy 1,1 miliardy korun, půjde do rozpočtu policie, zbylých 200 milionů korun vnitro využije na tvorbu evropských informačních systémů. Rozpočet pro hasiče byl navýšen o 400 milionů korun navíc proti plánu.

Počátkem srpna jednala Schillerová o úpravě rozpočtů s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem. S Tomanem se dohodla na zvýšení jeho rozpočtové kapitoly o jednu miliardu a s Petříčkem na navýšení o 253 milionů korun. Náměstek René Schreier pověřený vedením Ministerstva kultury se se Schillerovou dohodl na navýšení rozpočtu o 440 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …