Hamáček je s vyjednaným navýšením rozpočtů spokojen

23.08.2019 15:33 | Zprávy
autor: čtk

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček je spokojen s dosavadním jednáním o rozpočtu, sociální demokracie podle něj ukázala na slabá místa a vyjednala navýšení pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, sociální služby či policii. Nyní vicepremiér očekává debatu o mzdách ve veřejném sektoru. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce jednání vlády s odbory o růstu platů svolat do dvou týdnů. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zatím počítá s růstem o dvě procenta, podle Maláčové je to nedostatečné, protože takové zvýšení nepokryje ani inflaci.

Hamáček je s vyjednaným navýšením rozpočtů spokojen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

„Ukončili jsme první kolečko jednání o státním rozpočtu, já jsem s výsledky spokojen. Ukazuje se, že pozice sociální demokracie ukázat na slabá místa rozpočtu a potřebu dalšího jednání byla správná. Výsledkem toho jsou peníze pro Ministerstvo práce a sociálních věcí na sociální služby, tak peníze pro policii na obnovu techniky, pro hasiče, takže ten náš krok byl v pořádku,“ uvedl Hamáček. Očekává, že k rozpočtu se ještě vrátí Lubomír Zaorálek, pokud bude v úterý jmenován ministrem kultury. „A čeká nás velké jednání o platech, ale s průběžným výsledkem jsem spokojen,“ uzavřel Hamáček.

Sociální demokraté podmiňovali souhlas s rozpočtem navýšením kapitol v jejich gesci zhruba o 20 miliard, z toho 11 miliard činil nárok Maláčové. Dnes dohodla, že na příští rok dostane její úřad na výdaje o 5,9 miliardy korun víc, než v návrhu rozpočtu vyčlenilo Ministerstvo financí. Ještě letos by mělo dostat navíc 800 milionů korun na informační systémy a resort ještě bude moct příští rok žádat až o 1,3 miliardy korun na navýšení platů, zajištění kybernetické bezpečnosti, investiční pobídky a spolufinancování evropských projektů, pokud bude třeba.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…