Hamáček rezignoval na předsedu ČSSD. A poslední den ještě stihl vyvolat rozruch

25.10.2021 17:15

Dosluhující ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes kromě návrhu pro neočkované oznámil také rezignaci na post předsedy sociální demokracie.

Hamáček rezignoval na předsedu ČSSD. A poslední den ještě stihl vyvolat rozruch
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček, volební štáb ČSSD

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 46239 lidí

Hamáčkova rezignace byla očekávaná, avizoval ji už po neúspěchu sociální demokracie ve sněmovních volbách. Svůj krok dnes Hamáček přednesl hned v úvodním slově na jednání předsednictva strany. V čele ČSSD byl od roku 2018. 

Členové předsednictva nyní debatují o možném mimořádném sjezdu ČSSD. 

Hamáčkovo jméno je dnes skloňováno také v souvislosti s informacemi kolem zákazu neočkovaných na pracovištích. Úpravu legislativy ohledně neočkovaných nyní zvažují ministerstva, řekl totiž dnes novinářům končící vicepremiér a šéf ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). „Italský systém“ by podle něj zvýšil zájem o vakcinaci. Hamáček po jednání štábu řekl, že možnost změny zákoníku práce posoudí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna by měla fungovat tak, že zaměstnanec bez dokladu by nemohl na pracoviště, překážka by byla na jeho straně. „Povinnost předložit by přešla na zaměstnance včetně úhrady nákladů,“ uvedl Hamáček.

Jeho slova hned vyvolala reakci, například u Hospodářské komory. „Neumíme si představit, že by stát vybraným lidem zakázal pracovat. Výpadek stovek tisíc zaměstnanců z pracovního procesu by s jistotou paralyzoval nejen ekonomiku, ale chod celé země,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Hamáček kromě italského systému zmínil také plošné testování žáků ve školách. K němu by mělo dojít v termínech 1. a 8. listopadu, a to v okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na sto tisíc obyvatel. Jít by mohlo například o okresy Prachatice, České Budějovice, Opava, Šumperk, Prostějov, Ostrava-město, Brno-venkov a Karviná. 

Hamáčkovo jméno zmiňoval dnes ve svém textu také server iROZHLAS.cz, a to v souvislosti s nákupem nanomasek v hodnotě 16 milionů korun bez výběrového řízení. Ty Hamáček nakoupil za resort vnitra letos v dubnu. Smlouvu podepsal sám – nanomasky měly sloužit jako ochrana policistů při kontrolách dodržování karantén a izolací. Kontroly však probíhaly jen v dubnu a dále již nebyly potřeba. Navíc se ukázalo, že ve společnosti WPA Nanotechnologies, od níž se roušky nakoupily, pracuje Hamáčkův stranický kolega Ivo Grüner.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

22:27 Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

Hnutí SPD dnes znovu zablokovalo Sněmovnu kvůli bodu ke korespondenční volbě. „Příšerně se bojí a bo…