Hamáček varuje: Čísla klesají, ale pořád není vyhráno

12. 11. 2020 18:26

I když jsou čísla hospitalizovaných stále vysoká, zdravotnický systém by měl současnou situaci kolem koronavirové epidemie zvládnout. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání ústředního krizového štábu. Zároveň řekl, že dosud stoupající křivka nakažených covidem-19 se otáčí, průměry klesají.

Hamáček varuje: Čísla klesají, ale pořád není vyhráno
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama

Aktuální situace kolem pandemie se podle Jana Hamáčka podle dostupných dat zlepšuje. Vyhráno podle ministra vnitra sice zatím ještě není, nicméně se zdá, že se podařilo zabránit přeplnění zdravotnických kapacit. „Děkuji všem, kteří bojují proti pandemii v první linii, i občanům, že dodržují opatření. Situace se lepší, je však stále komplikovaná, a budeme proto žádat o prodloužení nouzového stavu,“ uvedl Hamáček s tím, že prodloužení je nutné minimálně o 14 dní. Bez nouzového stavu není podle ministra vnitra možné situaci v současnosti zvládnout, protože bez něj by vláda přišla o oprávnění plynoucí z krizového zákona, jako jsou omezení pohybu, uzavírání provozoven nebo nařizování pracovní povinnosti.

„Požádal jsem ministra zdravotnictví, aby udělal souhrn opatření, která by bez nouzového stavu přestala ze dne na den platit,“ dodal Hamáček s připomínkou, že nouzový stav je jen právní rámec a jeho prodloužení automaticky neznamená, že budou stále platit všechna nouzová opatření.

Ústřední krizový štáb v posledních týdnech řešil především zajištění záložní lůžkové kapacity a zabezpečení pomoci ze zahraničí. Kromě dvou „polních“ nemocnic se mimo jiné podařilo vytvořit dispečink pro zajištění několika tisíc záložních lůžek v lázeňských zařízeních státu. Kraje také vyčlenily lůžka pro případné transfery z ústavů sociální péče.

Postupně přichází i dohodnutá pomoc ze zahraničí. V Česku už jsou ventilátory ze zásob NATO, Německa, Rakouska či Maďarska, ÚKŠ jedná o další pomoci s Nizozemím. Stejně tak na základě nařízení vlády realizuje nákupy dalších ventilátorů stát. Jakmile jejich využití na našem území schválí Ministerstvo zdravotnictví, bude pomoc distribuována podle rozdělovníku vytvořeného na základě požadavků krajů. V Česku už také působí lékaři z USA, Německa a Velké Británie.

Jak uvedl Hamáček, za to vše jsme vděční. „Ale i ve složité situaci se snažíme nejen brát, ale také dávat,“ uvedl mimo jiné milion vyšetřovacích rukavic pro Francii. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…