Havel byl velký vizionář a moc schází Čechům i celému světu, říká generální tajemník OSN

05.04.2014 9:44

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun při návštěvě České republiky poznamenal, že světu dnes schází Václav Havel, který vždy kladl důraz na odpovědnost jedinců i států za dění ve světě. V rozhovoru pro sobotní Lidové noviny také apeloval na prezidenta Miloše Zemana a další politiky, aby nezapomínali na boj za lidská práva. Prý jde o úděl Česka a má v tomto ve světě velmi významnou pozici. Stranou jeho pozornosti nezůstalo ani téma globálního oteplování a vzpomínka na setkání s Václavem Klausem.

Havel byl velký vizionář a moc schází Čechům i celému světu, říká generální tajemník OSN
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla
reklama

„Havel mluvil o kolektivní zodpovědnosti mezinárodního společenství v roce 2000 na půdě OSN, kdy svět oslavoval příchod nového milénia,“ připomněl generální tajemník. Při druhé návštěva naší vlasti ocenil skutečnost, že dnešní čelní představitelé země mění názor na hrozbu globálního oteplování. Při první návštěvě Česka se totiž setkal s tehdejším prezidentem Klausem, který tezi o globálním oteplování důsledně odmítá. „Dostalo se mi teď vzpruhy, protože atmosféra ve vedení země se změnila. Pan Ki-mun považuje péči o planetu a téma globálního oteplování za svá ústřední témata v úřadě.

Havel byl velký politik a vizionář

Na jedné straně uznává, že každá země řeší své problémy, ale na straně druhé po vzoru Havla připomíná, že existují i těžkosti, které ohrožují celu planetu, a k jejich vyřešení je třeba spojit síly. Havel to věděl a Pan Ki-mun ho nejen proto považuje za velkého politika a vizionáře, který dnes světu schází. „Byl to skvělý muž nejen pro Čechy, ale pro celý svět,“ míní Pan Ki-mun.

Na české politiky také apeloval, aby nezapomínali na důraz na lidská práva, který v České politice nastolil již Havel. Česko má zkušenost s porážkou autoritativního režimu a návratu je konceptu lidských práv. Tuto zkušenost může předat i dalším zemím, podle Pan Ki-muna je to zkrátka náš úděl. „Máte významnou roli coby člen Komise OSN  pro lidská práva, připomněl první muž OSN.

Nakonec se vyjádřil i k situaci na Ukrajině. Obě strany vyzývá k dialogu. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi prý opakovaně vzkazoval, že jitření emocí v této situaci nepomůže. Postupem ruské strany je znepokojen a za zásadní považuje pomoc Ukrajině, aby mohla nastartovat celkovou obnovu země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo

6:30 Nebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo

Jsou nové pořádky v Plzni ohrožením zdraví a životů příslušníků tamní Městské policie? Strážníci jso…