Havel, nebo Orbán? Zpět k myšlence evropské federace. Farský odjel na stáž do USA. A už píše

24.06.2022 13:06 | Ze sítí

Už za týden se Česká republika ujme druhého předsednictví v Radě EU. Jsme na to připraveni? Nad tím se zamýšlí Jan Farský z hnutí STAN, který v zimě složil poslanecký mandát kvůli stáži v USA. Byl by podle svých slov rád, kdybychom přispěli k tomu, aby se Evropská unie vrátila k myšlence evropské federace. „Měli bychom pracovat na Evropě silnější, více spolupracující, méně zranitelné vydíráním jednotlivců,“ píše ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Havel, nebo Orbán? Zpět k myšlence evropské federace. Farský odjel na stáž do USA. A už píše
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Jan Farský

Když na začátku května končila Konference o budoucnosti Evropy, mezi závěry padlo i doporučení, aby byla projednána otázka rozhodování v rámci EU – je jednomyslné rozhodování pro EU do budoucna to správné? Neoslabuje ji? Není EU rukojmím jednoho státu, který si s využitím veta může diktovat? Než však mohla být debata otevřena, šestnáct států EU včetně České republiky vydalo tzv. non-paper, kterým se proti možné debatě o změnách rozhodování už dopředu vymezily.

Začátkem června stejnou otázku probíral Evropský parlament. Hlasy 355 poslanců a poslankyň v podstatě shodný návrh schválily a vyzvaly Evropskou radu, aby otázku rozhodování v EU otevřela. Aby byl svolán konvent, který na změnách rozhodování začne pracovat. Z českých europoslanců byli pro návrh zástupci KDU-ČSL, většina TOP 09 a STAN, Piráti, proti návrhu ODS, SPD a část ANO.

Původní text ZDE

Vládní koalice tak podle Farského předvedla ještě před začátkem předsednictví rozpor, když sedm europoslanců zastupujících strany vládní koalice hlasovalo pro návrh a čtyři proti návrhu. „Co je postojem České republiky – odmítání debaty, nebo zahájení debaty na konventu?“ píše Farský.

A tento rozpor bohužel není jediný. Za heslo našeho předsednictví bylo vybráno Havlovo: Evropa jako úkol. Už z úcty k Václavu Havlovi bychom ale neměli podle politika zůstat jen u nadpisu. „A Václav Havel byl federalista a doporučoval stále hlubší parlamentarizaci a federalizaci. Jak to jde dohromady s odmítáním snižování závislosti na ropě a označováním maďarského plotu jako řešení uprchlické krize?Schováváme se při výběru hesla jen za lesk jména Václava Havla, nebo se budeme řídit obsahem?“ pokládá Farský řečnickou otázku.

Odpovědi se můžeme dočkat už tento víkend. Schází se Evropská rada, která může na základě požadavku Evropského parlamentu rozhodnout o svolání konventu, jenž bude diskutovat změny základních smluv včetně změny v hlasování. Jaký postoj bude zastávat Česká republika? Bude nám bližší pozice Orbána, který vydírá Evropu, nebo myšlenky Václava Havla? Jsme na rozcestí. Pokud jsme se přihlásili k odkazu Václava Havla, neměli bychom se schovávat jen za jeho jméno, ale přijmout i jeho myšlenky. A pracovat na Evropě silnější, více spolupracující, méně zranitelné vydíráním jednotlivců,“ uzavírá Farský.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…