Havel se omluvil sudetským Němcům. Proč? Disident Petránek je nekompromisní

10.12.2011 22:26

“Já si Havla vážím za obrovskou spoustu věcí, které vykonal, ale on je velmi necitlivý k tomu, co cítí veřejnost,“ postěžoval si v sobotním rozhovoru Mladé fronty Dnes novinář, někdejší disident a exprezidentův přítel Jan Petránek. Jako příklad tohoto Havlova nedostatku uvedl exprezidentův kategorický odpor k Rusku i jeho bezvýhradnou podporu sudetských Němců.

Havel se omluvil sudetským Němcům. Proč? Disident Petránek je nekompromisní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel a Zdeněk Tůma
reklama
Nevraživý postoj k Rusku nás tak podle Petránka stál mnoho obchodních příležitostí, které pak místo nás využily ostatní evropské státy. "A omluvit se sudetským Němcům jako oběti? Německo, které vykoupalo Evropu a kus světa v krvi, se nemůže divit principu rozhoupaného kyvadla, který popsal už Allan Edgar Poe. To se nedá odpustit, to se dá jen překonat a počkat, až se nad tím zavře voda," míní Petránek.

Dodává, že si dle jeho mínění Havel jasně uvědomuje, kolik věcí po revoluci neuhlídal. Exprezident totiž podle něj posloužil jako figurka s krásnými idealistickými hesly, zatímco k opravdové moci se zatím dostali manipulátoři, pro které je jedinou opravdovou motivací zisk.

Palác pro dvě americké tetičky?

Jako další příklad nedostatku polistopadového dění Petránek zmínil privatizaci nemovitostí, která podle něj připravil řadu lidí o střechu nad hlavou. "Říkal jsem Jirkovi Dientsbierovi: Nevracejte domy. Řekněte každému, ať vám poví cenu, a chce-li podnikat jako stavitel domů, dejte mu peníze na ruku. A lidi ať to státu splácejí," uvedl Petránek s tím, že rozhodně nesouhlasí s konceptem, kdy z pronájmů paláce na Floře žijí dvě staré tetičky v Americe.

Čtěte také:
Havel se setkal s dalajlamou. Politici se vás bojí, řekl mu
Havel obdržel od Saakašviliho nejvyšší gruzínské vyznamenání

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: qot

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

12:34 „Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

V sobotu byli policisté z Teplic přivoláni k případu rvačky. Ovšem muž, který ležel na zemi se zraně…