Havlíček: Drahá elektřina? Zavedeme dávky pro domácnosti

22.09.2021 10:42

Vicepremiér za hnutí ANO, ale také ministr dopravy i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že ceny energií letí nahoru kvůli momentálně panujícímu zelenému šílenství. Vláda ANO a ČSSD však hledá cestu, jak toto zelené šílenství zmírnit. Kabinet hledá cestu, jak pro chudší rodiny zavést dávky na zaplacení účtů za energie.

Havlíček: Drahá elektřina? Zavedeme dávky pro domácnosti
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Místopředseda vlády Karel Havlíček

Ceny energií letí nahoru a ministr Karel Havlíček tvrdí, že ví proč.

„Je to tím, že je tu zelené šílenství. Odstavují se uhelné elektrárny, někde i jádro. Obnovitelné zdroje jsou nestabilní. Toto je dost důležitý faktor růstu cen,“ pravil ministr Havlíček.

Čtenáře deníku však okamžitě ujistil, že hnutí ANO lidem i firmám pomůže. Firmám pomůže tím, že zaplatí část nákladů na získávání energie z obnovitelných zdrojů. Vláda na to vyčlení 27 miliard.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády v demisi

V případě domácností zatím vláda Andreje Babiše nemá připravený konkrétní nástroj, protože tam je to s podporou složitější. Kabinet hledá cestu, jak pro chudší rodiny zavést dávky na zaplacení účtů za energie. Zákon by mohl být připraven ještě během tohoto roku a platit by mohl od ledna roku příštího. Jak vysoká by tato pomoc mohla být, se prý teprve dopočítává.

Ministr také zdůraznil, že by šlo o krátkodobou pomoc. Z dlouhodobého hlediska je třeba vybudovat stabilní zdroje energie, což není ani slunce, ani vítr, protože sluníčko pořád nesvítí a vítr nefouká bez ustání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…