Havlíček naštvaně k energiím: A nám to koalice zamázla. Budeme platit výrazně víc...

20.09.2022 15:52 | Ze sítí

Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) kritizuje výši cenového stropu elektřiny, který vláda Petra Fialy určila na 6 Kč/kWh. „Rakouský strop na elektřinu pro domácnosti je 2,50 Kč/kWh,“ srovnává Havlíček, kterému také vadí, že cenový strop není omezen celkovou spotřebou.

Havlíček naštvaně k energiím: A nám to koalice zamázla. Budeme platit výrazně víc...
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Karel Havlíček (ANO)

Rakousko podle informací serveru Seznamzpravy.cz počátkem září schválilo cenový strop elektřiny na 10 centů za kilowatthodinu. Rakouská vláda navíc bude takto dotovat domácnosti jen do spotřeby 2900 kilowatthodin v období od prosince 2022 do června 2024. To je přitom objem, který normálně rakouská domácnost spotřebuje za méně než rok.

Takové řešení ale Havlíček považuje za správné, protože prý motivuje k úsporám. „Rakouský strop na elektřinu pro domácnosti je 2,50 Kč/kWh. Na rozdíl od ČR jejich podpora navíc motivuje k úsporám, což nám pětikoalice v pátek zamázla. Rozdíl v přístupu i v ceně. Budeme platit výrazně více, protože vláda podporuje zisky výrobců energií,“ uvedl na twitteru Havlíček.

 

 

Kromě relativně nízkého objemu dotované elektřiny má ale rakouský model i další úskalí. Vláda například doplatí dodavatelům za kilowatthodinu nejvýš 30 centů a pokud by kilowatthodina na trhu zdražila nad 40 centů, bude navýšení opět muset zaplatit koncový spotřebitel.

Podpora se navíc netýká nákladů na elektrické topení. I tak vláda bude muset jen za cenový strop zaplatit téměř 10 miliard euro (250 miliard korun).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

8:07 Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

Danuše Nerudová, i když si to ve své politické prostotě možná ani sama neuvědomuje, slouží Andreji B…