Heger tři roky devastoval zdravotnictví, horlil v ČT šéf lékařů

27.12.2013 19:11

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v pořadu České televize Interview ČT24 hovořil o tom, jak se český zdravotnický systém vyrovná s výpadkem regulačních poplatků. Nejen to ale přinese v příštím roce problém, za hloupost označil Kubek také devalvaci koruny, ke které přistoupila Česká národní banka. Systém, jak je nastaven, poškozuje pacienty, kterým všichni lžou, prohlásil mimo jiné šéf ČLK.

Heger tři roky devastoval zdravotnictví, horlil v ČT šéf lékařů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf České lékařské komory Milan Kubek

"Nám nikdy nezpůsobovalo vybírání poplatků radost, ale pokud budou poplatky zrušeny, zdravotní pojišťovny musí toto kompenzovat," prohlásil v úvodu Interview ČT24 prezident ČLK Milan Kubek.

Pro pacienty je zrušení poplatků dobrá zpráva

Ačkoli pro pacienty je dobře, že poplatky odpadnou, peníze do zdravotnictví je naprosto nutné nějakým způsobem znovu dostat. Kubek odmítá nazývat regulačním poplatkem také poplatek za pobyt v nemocnici. Jde o poplatek za hotelové služby, který by prý mohl být klidně i vyšší než 60 korun denně, ovšem platit by se měl pouze po časově omezenou dobu, aby nadměrně nezatěžoval sociálně slabší občany.

Regulační funkci poplatků označil Kubek za politický blábol. Nedošlo podle něj k snížení počtu zdravotních úkonů, jak bylo jejich účelem. Tento účinek byl pouze krátkodobý, naopak prý stoupl počet výjezdů záchranné služby.

"Je to politické rozhodnutí, já si nemyslím, že by občané byli idioti, aby si mysleli, že je zdravotní péče zadarmo. Ale je nutné se zeptat občanů, jakou zdravotní péči chtějí. Pokud si přejí zachovat kvalitní evropskou zdravotní péči, pak je to nutné zaplatit," uvedl Kubek.

Intervence České národní banky? Naprostá hloupost

Kubek v pořadu nadnesl další problém, který se dle jeho mínění opomíjí. Za naprostou hloupost označil devalvaci koruny, ke které přistoupila Česká národní banka, aby tak pomohla českým exportérům. "Nejen zrušení poplatků, ale přijde i další rána – devalvace koruny. To je naprostá hloupost, Česká národní banka z nás chce udělat žebráky," prohlásil prezident ČLK.

Celý zdravotnický systém je podle Kubka založen na lži. Jak lékaři, tak politici prý lžou, když pacientům říkají, že dostávají tu nejlepší možnou zdravotní péči. Šéf ČLK si opakovaně "kopnul" do bývalého ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera.

"Všichni se tváří, jak je zdravotnictví v pořádku, ministr Heger se tloukl do prsou, že je všechno, jak má být, ale není to tak," tvrdí lékař. "Systém, jak je nastaven, poškozuje pacienty a tlačí zdravotníky k tomu, aby na pacientech škudlili," dodal Kubek.

Nová koaliční vláda - nová naděje pro zdravotnictví

Prezident ČLK vkládá naděje do nové koaliční vlády. Doufá, že strany splní své sliby, že budou nastavena efektivní pravidla a že to bude občan, který svou volbou rozhodne o tom, které zařízení bude prosperovat a které zkrachuje. Kubek také věří v prosazení třetí - snížené - sazby DPH na léky a že strany toto opatření prosadí i v Bruselu.

"Zdravotnictví dostal na dno pan ministr Heger. Ten svojí nečinností tři roky devastoval zdravotnictví. Ministr Holcát se pokusil svůj omezený mandát a omezený čas využít a kormidlo otočit, částečně se mu to podařilo," shrnul Kubek, který věří, že zdravotnictví bude pro vznikající koalici, kterou chce složit ČSSD, ANO a KDU-ČSL, prioritou.

"Pokud bude řídit zdravotnictví ČSSD, je to logické rozhodnutí. Tento resort by měla řídit nejsilnější strana vzešlá z voleb," uzavřel Kubek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…