Hejma sejmul ČT. Za olympiádu a Železného. Ale i Geislerová dostala

09.02.2022 14:36 | Ze sítí

Ondřej Hejma si nemyslí, že by měl Jakub Železný nazývat Čínu totalitní a komunistickou. „Soudruzi z Kavčích hor by si měli přečíst nějaké zahraniční zprávy,“ říká a dodává, že na rozdíl od totalitního a komunistického Československa mohou Číňané cestovat a podnikat. Řešení situace na Ukrajině prý nakonec spadne na Evropskou unii. A pár slov ztratil i o filmu s Aňou Geislerovou v roli prezidentky. Zaznělo „politický kýč“ a „vlhký sen kavárny“.

Hejma sejmul ČT. Za olympiádu a Železného. Ale i Geislerová dostala
Foto: Repro Youtube
Popisek: Komentátor a novinář Ondřej Hejma

Anketa

Je dnešní situace Ukrajiny stejná jako situace Československa roku 1938?

hlasovalo: 48688 lidí
Ohledně olympiády se komentátor trefoval do České televize, která je podle něho hlásnou troubou politického bojkotu olympiády. Černého Petra si prý vytáhl Robert Záruba. „Musel tam udělat tu ideologickou nalejvárnu, že je to špatně a v Číně to nikdy nemělo být. A začala se používat ta slova jako totalitní komunistická Čína,“ narážel na slova Jakuba Železného.

Hejma připomenul, že v totalitním a komunistickém režimu prožil podstatnou část svého života. „Troufnu si říct, že slova totalitní a komunistický se pro tento případ prostě nehodí. Soudruzi z Kavčích hor by si měli přečíst nějaké zahraniční zprávy,“ míní, nejlépe z agentury AP, kde se o Číně mluví jako o autoritářském režimu. Což je vědecky popsaný rozdíl.

Doplnil také, že jeden z rozdílů je, že v totalitním Československu se nesmělo cestovat, zatímco Rusové a Číňané před covidem živili turismus v půlce světa. A druhý rozdíl, že v Československu nebylo soukromé podnikání, zatímco v Číně i Rusku se vyskytuje hojně. Demokratický a liberální režim v Číně není rozhodně, ale mluvit o Číně jako o totalitní a komunistické je dle Hejmy hloupost. „To by si měli na Kavčích horách uvědomit, protože takhle si je George Soros nikdy nekoupí,“ narážel na svůj nápad z minulého dílu.

Došlo i na další témata. Dle Ondřeje Hejmy zatím situace na Ukrajině nevypadá na válku, ale na politické divadlo. A připadá mu, že řešení pomalu ale jistě spadne na Evropskou unii. „Oživují se ty Minské dohody, Normanský formát, každopádně ani Rusko, ani Amerika se do toho řešení nijak nežene. Spíš si upevňují své již existující pozice,“ řekl.

Podotkl, že Německo má k Rusku blízko a do Ruska se vydal také francouzský prezident Macron, ale u něho je důvodem to, že má před volbami, odhaduje komentátor. „Já doufám, že z toho mráčku nakonec nezaprší,“ vyjádřil se.

Ve své show zmínil Ondřej Hejma i blížící se prezidentské volby. Ve kterých podle něho zatím schází „jasný kandidát pražské kavárny“ a dodal, že se mluví o tom, že by Česko následovalo Slovensko, které si zvolilo Zuzanu Čaputovou. Ale Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, zatím váhá.

„Tak aspoň byl natočen film Prezidentka. Což je vlhký sen pražské kavárny, že by se to povedlo,“ dotkl se filmu Rudolfa Havlíka. „Vypadá to na šílený politický kýč,“ odhadl z ukázek. A okomentoval, že v hlavní roli bude Aňa Geislerová: „Bez tý by to nešlo.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala je hrobař.“ U Xavera došlo na ekonomické vyhlídky Česka

9:45 „Fiala je hrobař.“ U Xavera došlo na ekonomické vyhlídky Česka

Hloupost, zkorumpovanost, kroky současné vlády jsou likvidační, uvedl bývalý ministr financí, ekonom…