Hejtman Netolický: Nečasova vláda se zabývala spíše sama sebou

27.08.2013 10:50

Už sama skutečnost, že SPOZ a LEV 21 vznikly z části odštěpením od sociální demokracie, dává podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) jasný vzkaz navenek, že se jedná spíše o jednorázové experimenty založené na personálních ambicích jednotlivců, nežli na ideových hodnotách. Jaké další přínosy shledává v sociální demokracii, a proč se on sám rozhodl do strany vstoupit? Mezi jeho osobní priority patří posílit význam regionů při přípravě čerpání peněz z fondů EU pro období 2014 až 2020, a tak jsme se zevrubně probrali nejen problémy s nimi spojené, ale i mnoho dalšího.

Hejtman Netolický: Nečasova vláda se zabývala spíše sama sebou
Foto: archiv MN
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD)

Podle vašich slov a především po zkušenosti z krajských voleb, veřejnost již není zvědavá na prázdná hesla a populistické fráze. Navíc není nikde napsáno, že levice automaticky uspěje i v parlamentních volbách. Co očekáváte od volební kampaně a především, co je podle vás třeba udělat, aby především sociální demokracie uspěla a získala pokud možno co nejvíce mandátů? Připomeňme, že Levicový Směr-SD Roberta Fica získal v posledních volbách na Slovensku parlamentní většinu.

Nelze asi úplně srovnávat situaci v České republice s našimi nejbližšími sousedy. Nezapomínejme, že u nás existují dva silné parlamentní subjekty na levé straně politického spektra, zatímco na Slovensku se Robertu Ficovi podařilo levici sjednotit pod značkou Směru-SD. ČSSD musí v těchto volbách dokázat, že je připravena převzít vládní zodpovědnost po letech vládních sporů a nejrůznějších afér středopravicových stran. V této chvíli musí být kladen důraz nejen na personální složení, ale především na dodržování programových priorit. Před více jak třemi lety ODS a TOP 09 zvítězila díky tomu, že strašila veřejnost zadlužováním státu a hrozbou řeckého modelu. Hesla „nízké daně“ si získala podporu veřejnosti a pravice tak dominovala sněmovně 118 hlasy, což se do té doby nikomu nepodařilo. Odvaha představitelů vládních stran se vytratila několik týdnů po volbách a vláda se na místo řešení důležitých ekonomických problémů zabývala spíše sama sebou. Ostatně i na předvolební sliby se zapomnělo a místo nízkých daní došlo k jejich výraznému zvýšení, zvláště těch spotřebních. Lidé jsou proto dnes velmi citliví na jakékoliv fráze a očekávají ráznou, ale přitom prorůstovou politiku, která nás konečně odrazí od přešlapování na místě. Snad nikdo nepochybuje o tom, že tupé škrty situaci nepomůžou. Málokdo ví, že škrty přijaté v rámci vládního balíčku způsobily zpomalení hospodářství o přibližně 0,6% HDP ročně.

V České republice mají levicové strany širší zastoupení. SPOZ a LEV 21 však z části vznikla z přeběhlíků sociální demokracie a v parlamentních volbách budou strany stát poprvé proti ČSSD. Jak byste programově strany vymezil? A proč jste si vy osobně vybral jako svou stranu zrovna ČSSD?

Už sama skutečnost, že tyto strany vznikly odštěpením, dává jasný vzkaz navenek, že se jedná spíše o jednorázové experimenty založené na personálních ambicích jednotlivců, nežli na ideových hodnotách. Sociální demokracie musí být suverénní stranou, která určuje směr politiky a jako taková se těchto subjektů nemusí obávat. Má historii, tradici, kvalitní program a schopné cílevědomé lidi. Doufám jen, že se nebude opakovat něco podobného jako v případě kauzy středočeského hejtmana. Sám jsem si ČSSD vybral již ve svých 18 letech jako stranu, která akcentuje vzájemnost, solidaritu a spravedlnost. Jsou to hodnoty, které se objevují ve všech dokumentech ČSSD po celou její historii. Pochopitelně se mohou měnit ty či ony aktuální priority, ale vždy musí být v souladu se základními principy, na kterých ČSSD stojí.

Sociální demokracie v Pardubickém kraji se v minulém volebním období zmítala v množství vnitřních problémů. Objevila se tzv. skupina velrybářů, kteří měli tendenci ovlivňovat veškerý vývoj ve straně. Přitom se právě na ně objevily skryté nahrávky, jak chtějí po podnikatelích nejrůznější výhody. Vaše rozhodnutí kandidovat tak pro vás nebylo lehké. Změnila se již nyní situace?  A co se vy osobně budete snažit ve vedení kraje změnit?

Změna politického stylu byla v našem kraji nezbytná. Právě zmíněné kauzy mě před rokem a půl přesvědčily, že se s tím už musí něco dělat. Proto jsem ostatně kandidoval. Myslím, že od té doby se situace výrazně změnila. Do vedení se zapojili noví lidé, došlo ke zrušení organizací, které byly pouze účelově založeny pro prosazování určitých zájmů. Zcela se změnilo složení okresních výborů, apod. Ostatně sebereflexe probíhá i při sestavování kandidátní listiny pro předčasné volby. Lídrem je člověk, za kterým je dvacet let poctivé práce na malém městě, a to Ladislav Effenberk, starosta města Holice. Každé čtyři roky musel projít novými komunálními volbami a vždy uspěl. Proto jsem přesvědčený, že nový směr je správný.

Moje osobní snaha ve vedení kraje, a vůbec v rámci Asociace krajů ČR, je posílit význam regionů při přípravě čerpání peněz z fondů EU pro období 2014 až 2020. Zatímco Nečasova vláda pod faktickým vedením Miroslava Kalouska nechtěla kraje téměř zapojit do čerpání evropských peněz, byť v současném období jsou regionální operační programy nejlépe čerpajícími, vláda Jiřího Rusnoka je výrazně vstřícnější. Spolu s ministry místního rozvoje a financí se pravidelně setkáváme a zdá se, že řešení a nové uspořádání je na dosah. Považuji to za skvělý výsledek intenzivních jednání, která vedeme s vládními partnery.

Jste nejmladším hejtmanem v historii krajských samospráv. Jaké jsou vaše ambice do budoucna? Nevylučujete například možnost kandidovat do vysoké politiky? Již nyní v předčasných volbách bude za ČSSD kandidovat několik hejtmanů.

Moje místo je nyní ve vedení Pardubického kraje. Kandidoval jsem na celé volební období a rád bych pokračoval i v budoucnu. Pokud vůle kolegů ze sociální demokracie a vůle voličů bude taková, že podpoří mé další angažmá. Pozice hejtmana je natolik vytěžující, že si nedovedu představit jakýkoliv souběh s jakoukoliv jinou funkcí, chcete-li obě vykonávat v plném nasazení. Kandidovat do Sněmovny proto nebudu, ale to neznamená, že se do předvolební kampaně nezapojím. Záleží mi především na tom, aby kraje mohly s novou vládou vést rovnocenný dialog a vláda jim také naslouchala.

V letech 2008-2012 jste byl místopředsedou Finanční komise Asociace krajů ČR a doposud jste stále členem výboru Regionální rady regionu soudržnosti NUTS II Severovýchod. V čem vidíte hlavní úskalí problémů v rámci čerpání dotací?  

Severovýchod nemá problémy s čerpáním. Naopak je po Operačním programu doprava nejlépe čerpajícím programem, ale problémy spíše nyní obecně vidím v nastavení systému auditů neboli kontrol. Takzvané korekce, tedy plošné odvody za chybovost programu, byly vyměřeny na základě výročních zpráv, které auditní orgán – Ministerstvo financí - za pomoci externí poradenské společnosti vypracovalo. Problém vidím především v tom, že kontrolované projekty byly před časem podrobně posouzeny Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, který pochybení nenalezl, což je stvrzeno kontrolními zprávami. Jak je možné, že audit Ministerstva financí naopak ano? Jak je možné, že reaudit, tedy kontrola kontroly, nálezy ministerstva zpochybnil? Není někde chyba?

Problémy Regionálního operačního programu Severovýchod nejsou sice tak hluboké jako jeho severozápadního protějšku, který je zcela bez peněz, avšak již rok má tzv. pozastavenou certifikaci, půjčuje si peníze na běžící projekty od státu a na jejich proplacení z Bruselu stále čeká. Změní se to 26. srpna poté, co 240 milionů korun jako korekci zaplatí stát. Jaké dopady zmíněné problémy způsobily v Pardubickém kraji?

Předně: korekce nezaplatí stát, ale dojde k započtení přebytku národních zdrojů a této vyměřené korekce v rámci Regionálního operačního programu NUTS II SV. Důležité je, že jsme prosadili, že korekci nezaplatí kraje, které se ostatně ničeho nedopustily. Předchozí postup ministra Kalouska byl průhledný, protože chtěl z politických důvodů nechat kraje „vyhladovět“. Naštěstí dnes jednáme s partnery, kteří tento záměr nemají. Po obnovení certifikace a obnovení programu bude vše standardní a žádosti žadatelů o platbu budou zúřadovány a poté proplaceny.

Po obnovení certifikace je pro území Libereckého, Královehradeckého i Pardubického kraje určeno k vyčerpání 6 miliard korun. Je vůbec reálné, že se v rámci ROP Severovýchod podaří všechny peníze v termínu vyčerpat? Jak jste na to připraveni?

Peníze vyčerpáme. Byla by chyba, kdyby tomu tak nebylo například kvůli špatné přípravě projektů. Na Pardubickém kraji máme připravené projekty v oblasti silničního hospodářství, zdravotnictví a školství za více jak jednu miliardu korun. My jsme připraveni i na případné realokace z jiných programů.

Podle údajů ČSÚ za ro k 2011 je jedním ze základních projevů nepříznivého ekonomického vývoje kraje posledních let útlum bytové výstavby. Jak zde vypadá situace aktuálně? A je vůbec nových bytů (domů) třeba? Jaký je v kraji demografický vývoj?

Nutná je hlavně reprodukce bytového fondu. V posledních letech se v tomto udělalo hodně, ale přesto se musí pokračovat v programech PANEL a výstavbě nájemního bydlení. V minulosti byla zpochybňována úloha Státního fondu rozvoje bydlení. Sám jsem zastáncem toho, aby stát promyšleným způsobem stimuloval a motivoval k rekonstrukcím a revitalizacím panelových sídlišť a také podporoval nájemní bydlení. Dědictví po sedmdesátých a osmdesátých letech tu je a my se s ním musíme umět vypořádat. Zvláště pak v době, kdy se životnost řady objektů blíží ke svému konci.

Pardubický kraj má mnohé předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu. Co se pro jeho podporu snažíte dělat vy osobně?

Cestovní ruch je pilířem rozvoje těch částí regionu, které byly zasaženy ekonomickými změnami. V našem případě se jedná zvláště o oblast Králicka nebo Moravskotřebovska. Za poslední léta se právě do těchto oblastí investovaly nemalé prostředky z evropských fondů a postupně se dostavují pozitivní výsledky. Nechci, abychom rozmělňovali pozornost na hodně cílů. Je třeba soustředěná podpora turisticky atraktivních oblastí. O to se společně v rámci kraje snažíme.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…