Hejtman Rozbořil: S Klausovými silnými sklony k narcismu mám problém

18.02.2013 17:52

Prezidenta Klause Olomoucký hejtman respektoval, přestože s celou řadou jeho postojů a názorů má velký problém. Nejen však se svými názory na odcházejícího prezidenta, ale i s hodnocením současné vlády či spolupráce s komunisty, se kterými ČSSD poprvé v kraji uzavřela koalici, se svěřil ParlamentnímListům.cz hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Hejtman Rozbořil: S Klausovými silnými sklony k narcismu mám problém
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Rozbořil (ČSSD)
reklama

 

Vítězem první přímé volby prezidenta se stal Miloš Zeman. Levice tak po krajských a senátních volbách opět posílila. Co je podle Vás příčinou tohoto vzestupu levice? A domníváte se, že se levici podaří uspět i v parlamentních volbách a získat tak ústavní většinu?

Přestože na jedné straně mnozí zdůrazňují, že se nám v Česku žije lépe než kdykoliv předtím, neplatí to absolutně. Zeptejte se lidí, kteří pracují za mzdu pod celorepublikovým průměrem (a je to až 70 procent zaměstnanců) nebo těch, kteří se dnes a denně bojí o ztrátu zaměstnání (pokud už tu práci několik měsíců nehledají), jak oni vnímají svou situaci. Navíc ve světle pokračujícího vysávání veřejných rozpočtů prostřednictvím různých sKaret, ve světle nedořešených korupčních kauz, finančních podvodů a v neposlední řadě amnestovaných tunelářů. Je přitom pravdou, že nemalá část voličů se začíná zajímat o věci veřejné a chodit k volbám teprve v okamžiku, kdy přeteče míra jejich trpělivosti, odevzdanosti a převáží fáze naštvanosti. Politické kyvadlo se prostě přehouplo na stranu levice a nějakou dobu tam určitě zůstane.

Jak naopak hodnotíte ve funkci odcházejícího prezidenta Václava Klause?

Václav Klaus v našich polistopadových dějinách zanechal bezesporu nesmazatelnou stopu. Coby našeho prezidenta jsem ho respektoval, přestože s celou řadou jeho postojů a názorů mám přinejmenším velký problém, stejně jako s jeho silnými sklony k narcismu a s jeho odmítáním toho, co on sám nazývá havlismem. Navíc rozsahem a zaměřením lednové amnestie a obsahem rozhovoru pro polský časopis Do Rzeczy znovu potvrdil, jakým problematickým směrem se ubírá jeho uvažování a vnímání světa.

V souvislosti s přímou volbou prezidenta se ale také opět začíná hovořit i o přímé volbě starostů a hejtmanů, stejně jako o nutnosti změny volebního systému do PS.  Přivítal byste i Vy takovou změnu? A jaký volební systém byste případně preferoval pro parlamentní volby?

Po zkušenostech s atmosférou kolem přímé volby prezidenta a v důsledku toho se sílící polarizací nálad mezi občany začínám mít pochybnosti, zda by byla přímá volba starostů a hejtmanů tou správnou cestou. Ani přímá demokracie totiž není samospasitelná. Náš volební systém považuji po zavedení přímé volby prezidenta za přiměřeně vyvážený, přesto bych se nebránil další diskusi o jeho proměnách a vylepšeních.

V lednu vyvolala opozice již páté hlasování o nedůvěře současnému Kabinetu. Jak se k pokusům o vyvolání předčasných voleb stavíte Vy osobně? Myslíte si, že lze předpokládat, jak bude vláda pokračovat, jak dlouho ještě?

Rozložení politických sil ve sněmovně je takové, jaké je. Navíc jsme v tomto volebním období svědky bezprecedentního „přeběhlictví“ a ohýbání výsledků voleb zakládáním třeba nových stran. Vnitřní rozpory mezi vládními stranami jsou chvílemi obrovské, přesto stále vítězí snaha tlačit společně tu káru dál.  Jedině s příchodem nějakého nového silného impulsu může nastat situace, kdy se vláda sama rozloží nebo kdy opozice získá převahu pro úspěšné hlasování o nedůvěře.

Vítězná ČSSD podepsala v kraji koalici s komunisty a bude s nimi tak poprvé vládnou. Jak se Vám prozatím s komunisty v Radě spolupracuje? Domníváte se, že se Vám podaří naplnit Váš předvolební program?

Od počátku jsem říkal, že největší programovou shodu máme s KSČM.  Přitom nemusíme přebírat jejich program, ale jako vítězové voleb můžeme v prvé řadě uplatňovat ten svůj. A protože komunisté se v našem kraji zachovali velice racionálně a místa náměstků obsadili v jednom případě svým stranickým odborníkem a v druhém případě nestraníkem, považuji naši spolupráci zatím za přínosnou a velmi funkční. Nic proto nenasvědčuje tomu, že by se nemělo podařit náš předvolební program v maximální možné míře naplnit.

Jaké problémy nejvíce trápí zdejší obyvatele, a jak byste chtěl tyto problémy řešit? Co je Vaší prioritou ve funkci hejtmana?

Hlavní prioritu vidím v zachování dostupnosti a úrovně služeb v oblasti zdravotnictví, školství, dopravy a sociálních služeb. Podpora kraje bude směřovat také do Integrovaného záchranného systému, budu prosazovat větší transparentnost úřadu vůči občanům a určitou výzvou je pro mne oblast cestovního ruchu, kterou se budu zabývat i v rámci Asociace krajů ČR. Klíčová bude pro nás také schopnost skutečně účinného využití podpory z evropských zdrojů pro období od roku 2014.

Do jaké míry trápí občany problémy s nezaměstnaností? Daří se Vám vytvářet v kraji nová pracovní místa či přilákat investory?

Nezaměstnanost v některých našich regionech například na Jesenicku, ale třeba také na Kojetínsku je už dlouhodobě zásadním problémem. Obrovský potenciál našeho kraje je v lidech a v tradici strojírenské a potravinářské výroby. Chceme proto nejen vytvářet přátelské prostředí pro investory a místní firmy, ale také přispět k reorganizaci školství s důrazem na technické a učňovské obory na základě požadavků od zaměstnavatelů. Podporovat budeme také specializovaná výzkumná centra v Olomouci skýtající velké možnosti pro inovace, ale zároveň musíme směřovat finanční prostředky do míst, kde je největší nezaměstnanost, špatná infrastruktura a chybějící podmínky pro podnikání.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Katka Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…