Hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Miroslav Novák

09.11.2012 12:50

Hejtmanem Moravskoslezského kraje byl dnes na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen regionální lídr ČSSD, čtyřicetiletý Miroslav Novák. Na kraji dříve působil jako hejtmanův náměstek pro dopravu a životní prostředí. Novák ve funkci nahradí Jaroslava Palase, který už nekandidoval. Kraj stejně jako v uplynulém období povede koalice ČSSD a KSČM, bude mít 44 z 65 hlasů.

Hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Miroslav Novák
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice

Pro Nováka kromě sociálních demokratů a komunistů hlasovali také Nezávislí. Získal celkem 47 hlasů, proti jeho zvolení bylo sedm zastupitelů z KDU-ČSL. Zástupci ODS vůbec nehlasovali. „Mou ambicí je, abychom byli úspěšným krajem, abychom byli krajem, který je pyšný nejen na své umělce, sportovce a tradice, ale především na to, jakým způsobem dokážeme vytvářet podmínky pro školství, pro byznys, a jakým způsobem dokážeme koordinovat různé události, které se tady dějí," uvedl těsně před svým zvolením Novák, který zároveň slíbil, že kraj bude otevřený veřejnosti.

Opozice během jednání kritizovala nejen spolupráci ČSSD s komunisty, ale i skutečnost, že kraj bude mít nově sedm náměstků. Šest jich bude uvolněných a jeden neuvolněný. Právě neuvolněným náměstkem se stal Josef Babka (KSČM), který navíc bude statutárním zástupcem hejtmana. Babka, který působí jako předseda dozorčí rady akciové společnosti Vítkovice, odmítl výhrady opozice, která poukazovala na možný střet zájmů nebo skutečnost, že výkon funkce náměstka lze časově jen obtížně spojit s jeho civilním povoláním.

Podle koaliční dohody byli dalšími náměstky hejtmana zvoleni: Věra Palková (ČSSD), která povede resort školství, Jiří Martínek (ČSSD), který bude mít na starosti zdravotnictví, Daniel Havlík (ČSSD) bude v čele resortu dopravy a životního prostředí a Martin Sikora (ČSSD) bude řídit oblast regionálního rozvoje a evropských fondů. KSČM bude mít náměstka pro sociální věci a kulturu, kterým byl zvolen Svatomír Recman, a náměstka pro cestovní ruch, územní plánování a investice, kterým se stal Ivan Strachoň.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…