Hejtmani budou jednat s Jankovským o dotacích z EU

2. 3. 2012 6:57

Čeští a moravští hejtmani dnes budou s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským jednat o dotacích z Evropské unie. Hejtmani nechtějí, aby od roku 2014 zanikly regionální operační programy (ROP). Z nich se peníze například na silnice, podporu turistiky a podnikání rozdělují přímo v krajích.

Hejtmani budou jednat s Jankovským o dotacích z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Podle Haška je pro kraje nepřijatelné, aby po šesti letech "bez jakýchkoliv podložených argumentů potrestala Nečasova vláda" místní žadatele za úspěšné čerpání z ROP. Patří mezi ně jednotlivci, města, obce, firmy i neziskové organizace. O regionálním rozvoji a potřebách krajů by se podle něj mělo rozhodovat v krajích, "nikoliv u úřednického stolu v Praze".

Hejtmani dnes budou jednat také s vedením Svazu města a obcí (SMO). Tématy schůzky budou například pokračování reformy veřejné správy a budoucí úprava rozpočtového určení daní, podle kterého se dnes rozdělují městům a obcím výnosy z daní. Menší sídla dlouho kritizují, že mají na hlavu výrazně méně peněz než několik největších měst. Ta naopak uvažované snížení svých příjmů ve prospěch menších samospráv označují za krádež.

Kraje se podle Haška chtějí se SMO také dohodnout na společném postupu, jak budou s ministerstvem školství jednat ohledně financování regionálního školství. Kraje zřizují veřejné střední školy, pod města a obce patří zase základní a mateřské školy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

10:15 Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

Po Jankovi Ledeckém k veřejnosti promlouvá i zpěvačka Bára Basiková. A jak sama přiznává, sprostě. „…