Hejtmanka Pecková ve varu: Registrace seniorů na očkování? Jako soutěž při nákupu lístků do Divadla Járy Cimrmana

20. 1. 2021 18:22

„Přijde mi to jako soutěž při nákupu lístků do Divadla Járy Cimrmana,“ ohodnotila registraci seniorů nad 80 let na vakcínu proti covidu-19 hejtmanka Středočeského kraje (za STAN) Petra Pecková. Místo současné situace, která nahrává těm, kteří umějí rychleji klikat na volné termíny, by byla raději za zvýhodnění seniorů zejména podle věku a zdravotního stavu. Za hlavní problém, proč registrační systém provázejí problémy, považuje, že se na něm nezačalo dělat mnohem dříve. „Ten tým se snažil, nicméně bylo na všechno málo času,“ míní.

Hejtmanka Pecková ve varu: Registrace seniorů na očkování? Jako soutěž při nákupu lístků do Divadla Járy Cimrmana
Foto: Repro Twitter
Popisek: Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) s řidičem
reklama

Pecková již dříve společně s dalšími hejtmany prostřednictvím Asociace krajů České republiky (AKČR) soutěžení seniorů o klikání na volné termíny na téměř nedostupné vakcíny označila za „nedůstojné“. Hejtmani se sice během úterý mohli s vládou seznámit na podrobnostech ohledně očkování během videokonference, příliš světla to však podle Peckové do věci nevneslo.

Vláda prý včera po kritice spíše mlčela a Pecková má za to, že i členové vlády jsou si vědomi chyb v rezervačním systému na očkování.

Podle ní sice tým, který rezervační systém vyvíjel, dělal maximum, vláda však měla začít jednat mnohem dříve: „Já jim mám za zlé, že všechno nebylo připravované dříve… ten tým měl začít o mnoho týdnů dříve.“

Co čeká registrované bez termínu, sama netuší. Varovala však vládu před tím, aby pustila do systému i seniory starší 65 let počátkem února, jelikož je nyní problém i s těmi nad 80 let věku.

Podle Peckové měla vláda s požadavkem na odklad rezervací dalších seniorů přistoupit a od prvního února nebudou rezervace spuštěny pro další skupiny obyvatel.

U těch, kteří nemají termín, by místo zvýhodnění těch, již rychle klikají na volné termíny, byla ráda za zvýhodnění spíše podle věku a zdravotního stavu. Samy kraje podle ní v tomto příliš nezmůžou, jelikož nemají k dispozici potřebná data, doufá však, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) začne alespoň některé statistiky krajům od zítřka posílat.

Očkovat veřejnost nad 80 let podle jejího mínění vláda vůbec neměla ani začít, dokud nejsou naočkováni zdravotníci či senioři v domovech důchodců a dalších sociálních zařízeních. „Doteď jsme ještě ani nezačali s očkováním seniorů v sociálních zařízeních pobytových služeb,“ shrnula.

Středočeský kraj podle hejtmanky získal jenom 7 % vakcín. Vysvětluje se to tak, že vakcíny míří zejména do fakultních nemocnic, neví však jisté, podle čeho jsou vakcinační látky rozdělovány. Ministr Blatný měl slíbit, že odteď již bude látka přerozdělována zejména podle zastoupení obyvatelstva v seniorském věku.

Co se týče výskytu britské mutace koronaviru, hejtmanka míní, že se u nás bez ohledu na zásahy státu rozšíří. „Mně to přijde, jako když kdysi přišla nemoc šílených krav. Všichni čekali, kdo tou novou nemocí onemocní jako první,“ řekla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kravina, ptákovina, dělejte!“ Babiš na tajném záznamu. Nechcete být Blatným, nechcete

7:27 „Kravina, ptákovina, dělejte!“ Babiš na tajném záznamu. Nechcete být Blatným, nechcete

„Je tady anarchie, opatření se nedodržují. ... A vlastně už ani nevíme, co dělat. .... Mluvili o zák…