Hele, pirát. Jestli budeš dělat propagandu, uvidíš. Zajeli jsme na České Slezsko a slyšeli věci...

16.06.2021 19:08 | Reportáž

PŘEDVOLEBNÍ REPUBLIKA Dopoledne a v brzké odpoledne sem chodí zemanovci a babišovci většinou v důchodu, zato k večeru tady popíjí hlavně mladší parta, často sympatizanti Pirátů. To je hospoda Koruna. Na jedné straně babišovci a zemanovci, na druhé parta Antibabiš, Antizeman. Tak byl obsazen stůl ve vísce Spálené. ParlamentníListy.cz se ptaly na politické názory lidí ve Zlatých Horách a v Osoblažském výběžku u hranic s Polskem.

Hele, pirát. Jestli budeš dělat propagandu, uvidíš. Zajeli jsme na České Slezsko a slyšeli věci...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Někde u Holčovic

„Jsem věrný ODS,“ sdělí Zdeněk Adamec, majitel na hony vyhlášeného Penzionu Rejvíz ve stejnojmenné nejvýše položené vsi v tuzemském Slezsku. Býval místopředsedou regionální rady ODS v Jihomoravském kraji, a přestože v partaji už není, „dres“ měnit nehodlá. Tentokrát jsme „špionili“ na Zlatohorsku a Osoblažsku.

Židle štamgastů v bývalé Noskárně

Ten penzion je vyhlášený hlavně kvůli dvěma historickým zajímavostem. Už před druhou světovou válkou ho ještě pod jiným jménem vlastnili Jozef a Alfréd Braunerovi, kteří tam začátkem minulého století začali vyřezávat židle s karikaturami štamgastů. Kdo se zde posadí, opře se většinou o nějaký portrét. Osobně jsem v jednom odhadl tvář Miloše Zemana. „Ne, žádnýho politika tady nemáme. Ale je pravda, že návštěvníci v těch tvářích najdou leckoho. Stalina a další,“ bylo mi řečeno. „Nechodím k volbám, nemám na to čas,“ sdělil tamní výčepní, který mi ukázal slavné dřevořezby.

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25072 lidí
A ta druhá zajímavost? Chata se v roce 1947 stala rekreačním střediskem Ministerstva vnitra a dostala název podle tehdejšího šéfa resortu Václava Noska, zcela klíčového komunisty v procesu „zrudnutí“ tehdejšího Československa, jehož Sbor národní bezpečnosti například potlačil demonstrace na podporu prezidenta Beneše v únoru 1948. Ostatně penzionu dodnes někteří přezdívají Noskárna. A hodně řezbářských výtvorů se v té éře ztratilo, ale „ódéesák“ Adamec velkou část sbírky zachránil a rozšiřuje. „Kdo chce, může si sem pořídit židli s vlastním portrétem za zhruba deset tisíc korun. Nové řezbáře máme. Před šestnácti lety, když jsem to tady kupoval, šlo o trosku. Hygienici by to hned zavřeli. Celé jsme to zrekonstruovali, a bez dotací,“ pyšní se.

Politicky bezcharakterní hostinec Koruna

Centrem bezmála čtyřtisícových Zlatých Hor je jedna dlouhá ulice, která vede až do polských Glucholaz, odkud prý k nám často jezdí lidé za prací. Dvě zahrádky na „náměstí“ jsou hodně hlučné, sednu si do té před hostinec Koruna. „Nevolím. Kdyby ano, tak volím sebe,“ usměje se mladá slečna, prý Kamila. „ParlamentníListy (PL), tak to mlčím. Ještě tak Paralelní listy, to bych pokecal,“ vymezí se striktně chlapík ve středních letech, údajně kapelník místní hardcorové kapely Tatramat Error. Na YouTube jsou k mání některé jejich „sypačky“, jak se tady říká řízným songům. „Nelíbí se mi jejich financování, ale i prohradní a antievropský zaměření. Já jsem pro EU. Možná Piráty, ale jako bych nic neřekl,“ prozradí po třech pivech.

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5595 lidí
Ve zmíněné hospodě to prý mají místní rozdělené. Dopoledne a v brzké odpoledne sem chodí zemanovci a babišovci většinou v důchodu, zato k večeru tady popíjí hlavně mladší parta, často sympatizanti Pirátů. A to je právě teď. „To by ses divil, kolik tady je těchhle starých struktur,“ podotkne právě dorazivší Pepa, volič Pirátů, protože „ti si nenakradli“. Večer končí, noc začíná a v jediném místním nonstopu schovaném v postranní uličce mi obsluha, mladík v bílé košili, sdělí: „Neřeknu. Ale ani Babiš, ani Piráti.“ Před tím na „středoulici“ na okraji města jsem viděl jediný „zlatohorský“ předvolební plakát a ten patřil Přísaze.

Tady je Zemanovo, ale byli i Hitlerjugend

Osoblažský výběžek vypadá jako botka vystrčená do „polského životního prostoru“. Zhruba tisícihlavá obec Osoblaha byla na konci druhé světové války prakticky zničena, takže na každém rohu potkáte architekturu „sorela“, tedy socialistického realismu. „Ještě nevím, kohu budu volit, ale určitě ne Babiše,“ říká pohledná dáma v restauraci Nostalgie. Parčík kolem protějšího Památníku osvobození zrovna upravovala parta zahradníků a seřvávala mladá „romčata“, která jim v tom pobíhala. „Jo, byl jsi tam. Levné bydlení a hodně Romů bez práce,“ uvěřili mi pak lidé dál po cestě. Úplnou výspou výběžku jsou ale Slezské Pavlovice, kde u zámečku zrovna kosí trávu. „My jsme tady zemanovci. Vždyť tady Zeman už dvakrát byl. Přiletěl helikoptérou a za ním sem přijelo snad patnáct limuzín. To muselo stát peněz. Ale máme ho tu rádi,“ sdělil starší muž, kápo pracantů.

„Hele, ty vypadáš jako pirát,“ osopí se na mě dva chlapíci následně ve Slezských Rudolticích. „Tak žádnou propagandu. Jasný. My volíme Babiše, a jestli uslyšíme, že tady ‚pirátíš‘, tak si tě podáme. Máme auto,“ hrozí naoko, když šlápnu do pedálů směrem k zámku, prý k „slezským Versailles“, které prý navštívil básník Voltaire a diktátor Adolf Hitler, ale je to s otazníkem. „Ve druhé světové válce zde mimo jiné sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy z Berlína a informace byly předávány přímo do Hitlerova hlavního stanu. Později byl v zámku prováděn výcvik ozbrojené Hitlerovy mládeže, Hitlerjugend,“ stojí naopak psáno na stránkách zámku.

Kolem polských hranic po nezpevněné cestě dorazím do Města Albrechtice a dál ve vísce Spálené je velký stůl v hospodě politicky rozdělen takřka napůl. Na jedné straně babišovci a zemanovci, na druhé parta Antibabiš, Antizeman. A zázrak... skoro  se spolu nehádají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…