Historici, spisovatelé i Zdena Mašínová. Liga Libe chystá akci

19.09.2022 14:43

Organizace Liga Libe uvede v úterý 20. září závěr své filmové trilogie o hrdinech operace Anthropoid, přičemž zároveň bude sbírat podpisy pro petici, která má za cíl nalezení a důstojné pohřbení padlých parašutistů a dalších aktérů protektorátního odboje.

Historici, spisovatelé i Zdena Mašínová. Liga Libe chystá akci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Pistole Colt 1903, jakou byli vybaveni čeští výsadkáři

Liga Libe na úterý večer připravuje komponovaný večer, na kterém uvede závěr filmové trilogie o hrdinech protektorátního odboje, o akci Anthropoid a boje československých parašutistů v kostele Cyrila a Metoděje.

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37019 lidí
Film bude podle prezidenta platformy, podplukovníka ve výslužbě Pavla Černého burcujícím apelem směrem k naší společnosti, médiím i odpovědným politikům, aby se postarali o nalezení a důstojné pohřbení padlých parašutistů a dalších aktérů protektorátního odboje.

„Je to situace, která žel zřejmě nemá nikde na světě obdoby: Mnozí z našich největších národních hrdinů totiž leží, doslova odhozeni do zapomnění, na bez přehánění smetišti u zadní zdi hřbitova v Ďáblicích. V hromadných hrobech spolu s nemocničním odpadem a popravenými největšími kolaboranty, zrádci, válečnými zločinci, gestapáky a esesáky,“ uvedl Černý.

Na večeru bude kromě promítání filmu probíhat odborná diskuse renomovaných historiků, spisovatelů a badatelů. Vystoupí například Jaroslav Čvančara, Eduard Stehlík nebo Petr Blažek, stejně jako Daniel Vaněk, odborník na DNA z Kriminalistického ústavu se zkušenostmi s identifikováním oběti z masových hrobů.

Na akci bude probíhat také sběr podpisů na petici, která má za cíl iniciovat nalezení a důstojné pohřbení padlých parašutistů z Resslovy ulice, štábního kapitána Morávka a spousty dalších. „Těm bychom za vše, co pro svou vlast a naši svobodu udělali, měli být opravdu vděční,“ dodal Černý s tím, že je přislíbena i účast Zdeny Mašínové ml., dcery odbojáře Josefa Mašína.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…