Historie se opakuje. Proruská propaganda jede naplno i dnes, upozorňuje v předvečer výročí srpna 1968 analytik Evropských hodnot

19.08.2016 23:12

Historička z Ústavu pro studium totalitních režimů Karina Hoření pohovořila v pořadu ČT Události, komentáře o srpnu 1968 a o čtyřicetileté nadvládě komunistů v Československu vůbec. Proti ní usedl Roman Máca z Evropských hodnot, který doplnil, jak ruská propaganda ovlivňuje dnešní Česko. Řeč přišla i na falešný dopis premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), jenž má předsedu vlády poškodit v očích občanů.

Historie se opakuje. Proruská propaganda jede naplno i dnes, upozorňuje v předvečer výročí srpna 1968 analytik Evropských hodnot
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

„Zjistili jsme, že 80 procent materiálů, s nimiž pracujeme s českými školáky, je vlastně nesrozumitelných,“ prozradila Hoření o snaze přiblížit komunistickou nadvládu nejen v Československu dnešním mladým lidem. Historici zde mají na mysli i mladé Brity, Finy či Španěly. O mnohovrstevnosti života v reálném socialismu se mohou poučit i Češi, Moravané a Slezané.

Historie je způsob, jak mluvit o současných problémech. Je to zrcadlo, skrze které můžeme otevírat dnešní problémy. V oblasti mezinárodní politiky přetrvávají podobné problémy i dnes. Snažíme se také ukázat, jaké možnosti nabízel občanský odpor tehdy a jaké nabízí dnes,“ shrnula Hoření.

Máca obratem doplnil, že historie se opakuje. Dobře je to vidět např. na dokumentu ruské televize o invazi do Československa, kde jsou informace podávány dost tendenčně. „Historická témata jsou propagandisticky využívána i dnes,“ zdůraznil analytik Evropských hodnot.

Bohužel se dnes v České republice šíří různé dezinformace. „Dezinformační scéna cílí na menší internetovou gramotnost uživatelů internetu. Předkládané zprávy jsou navíc emočně zabarvené. Právě ta emoční stránka může občana ovlivnit v tom, jakého politika by měl volit. Je namístě bavit se o proruské propagandě. V poslední době mě zaujal dopis údajně sepsaný občanům České republiky. Jsou v něm formulace nepříznivé pro premiéra. Je tady zfalšovaný dopis, který se šíří a klade si za cíl poškodit premiéra,“ přidal příklad Máca.

Nakonec Máca ocenil snahu ministerstva vnitra bojovat proti ruské propagandě, ale tato snaha prý měla přijít tak o tři roky dříve.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…