Historik: Spojovat Koněva s rokem 68 je nadnesené

17.09.2019 11:27

O maršálu Koněvovi se hovořilo i v ranním vysílání Televize Seznam. Pro jedny je hrdina, pro druhé zrádce. Hosty byli historik Jan Koura z Ústavu světových dějin FF Univerzity Karlovy a sochař Pavel Karous.

Historik: Spojovat Koněva s rokem 68 je nadnesené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění pro zachování sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích. Došlo k drobným šarvátkám
reklama

„Padouch, nebo hrdina?“ zeptal se hned úvodem moderátor historika Koury. „To je otázka na tělo hned na začátku. Musím zmínit, že je potřeba interpretovat jednotlivé historické postavy, a historie samozřejmě není černobílá. Odpovědět na tuto otázku je tak velice obtížné. Můžeme se bavit o kontroverzích i zásluhách,“ poznamenal Koura.

Anketa

Kdo by byl lepší předseda TOP 09?

hlasovalo: 13185 lidí

„Debata o pomníku v Bubenči se hovoří v intencích černá, nebo bílá, a to podle mého názoru překročilo určitou mez,“ dodal Koura. „Pochopil bych, kdyby socha byla vztyčena po roce 1945. Byla ale vztyčena v roce 1980,“ dodal pak také historik, že jde pak o zcela jiný kontext.

Video najdete ZDE.

„Když v průběhu revoluce sundá dav nějakou sochu, tak je to projev, který je třeba respektovat. Ale třicet let po revoluci je to projev nesamozřejmosti národa,“ míní Karous. A má památník uměleckou hodnotu? „Určitě nepatří k tomu nejlepšímu. Z uměleckého hlediska to pro mě není zajímavé, je to projev hodně unavené moderny,“ dodal.

Koura pak ještě o Koněvovi pohovořil z historického hlediska. „Můžeme se bavit o tom, jestli byl dobrý velitel, nebo nebyl dobrý velitel, můžeme se na to podívat z pohledu druhé světové války. Hodnotit, zda mohly být ztráty menší, nebo nemohly, mi přijde jako diskuse akademická. Rozhodně mu nelze upřít zásluhy při osvobozování východní Evropy, ale to neznamená, že se s ním nemohou pojit i kontroverze,“ dodal. Závěrem pak doplnil, že spojovat Koněva s intervencí v roce 1968 je nadnesené.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…