Historik se vrátil k první republice: Skandály, korupční i politické kauzy. Do toho Rašín, Baťa...

30.07.2021 22:27

Další Hausbot Petra Horkého, tentokrát s historikem Michalem Stehlíkem. Tématem byla první republika. Podle něj dané historické období výrazně ovlivňovala hospodářská krize, která má dozvuky i v politice. Zmínil také sílu pozemkové reformy a roli silné střední třídy.

Historik se vrátil k první republice: Skandály, korupční i politické kauzy. Do toho Rašín, Baťa...
Foto: pixabay.com
Popisek: Historie - ilustrační foto

Podle historika byla i první republika plná skandálů, politických a korupčních kauz. Reálná podstata té doby byla podle něj založena na obrovské hospodářské krizi ihned po založení první republiky. „My vplujeme bezprostředně po vyhlášení do krize a ta krize je velmi silně hospodářská, ale má dozvuky i v politice,“ popisuje historik s tím, že lidé jsou nespokojení, roste nezaměstnanost a do čela se postaví Alois Rašín, kterému se na jedné straně podařil úžasný úkol – zavřít hranice a okolkovat měnu. „Podaří se mu stabilizovat naši měnu,“ vyzdvihl s tím, že zároveň je kritizován ostatními ekonomy, že opomíjel export. V důsledku silné měny tak výrazně klesal vývoz. „Sice se osamostatníme i měnově, ale zároveň uzavřeme,“ podotkl.

Anketa

Lídr které volební strany si zatím v kampani počíná nejzručněji?

27%
1%
1%
48%
1%
12%
hlasovalo: 13391 lidí
Vyzdvihl také osobnosti, které svým úžasným podnikatelským výkonem do té doby vpadnou. Například Baťa. „To je člověk, který kromě toho, že má ekonomický směr, není žádný revolucionář, který by vstal s republikou. On je kontinuální podnikatel, který by ovšem výrazně nezbohatl, kdyby nebyla válka a neměl by státní zakázky,“ vyjmenoval s tím, že se nezastavil jen u ekonomického hlediska, ale chtěl ovlivňovat i spotřební ekonomiku a volný čas svých zaměstnanců. „Baťa není jen ekonomický fenomén, ale také sociální,“ uvedl.

Obrovská politika první republiky byla směřovaná k pozemkové reformě, podotkl v další části diskuse. „Způsobí to obrovskou revoluci na venkově, lidé si mohou pořídit půdu, ale zase za poplatek. Výrazná část na ni nemá, takže vznikne hypoteční zákon a oni si na ni půjčí, pak to splácejí. Co se ale stane, pak přijde krize, přestanou splácet, a tak se obrovská masa lidí dostává do neschopnosti splácet,“ pokračoval s tím, že to může končit obrovskou krizí, kdy lidé zůstanou bez majetku.

Na závěr se vyjádřil ke střední třídě a realitě ekonomické síly. „Republika si nese slušnou tradici střední třídy, kteří nějak investují, něco si půjčí, mají nějaký sociální základ, a to takzvané měšťanstvo je velmi silná třída první republiky,“ vyjádřil se a pokračoval, že to je další historické téma, které se ztratilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Au. To si Bartoš odnese: Pláč a ztracené hlasy, ač to myslel dobře

7:17 Au. To si Bartoš odnese: Pláč a ztracené hlasy, ač to myslel dobře

Slova předsedy Pirátů Ivana Bartoše o muslimské Evropě se stala terčem posměšků. Herní vývojář Danie…