Hladík nastupuje: Ochrana životního prostředí je povinnost, ne volba

11.03.2023 21:35 | Ze sítí

Nově jmenovaný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) vidí ochranu životního prostředí jako společenskou povinnost. Za důležitou považuje i ochranu vody, havárie na Bečvě se už nesmí opakovat. Odchodu od uhlí se Česká republika nemá bát, zasažené regiony Hladík plánuje navštívit. V rámci programu Spravedlivá transformace, který má řešit negativní dopady odklonu od uhlí, mu podporu vyjádřil prezident Pavel.

Hladík nastupuje: Ochrana životního prostředí je povinnost, ne volba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík

Prezidentem Petrem Pavlem nově jmenovaný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na svém facebooku děkuje občanům České republiky za podporu a prohlašuje, že obrovské odpovědnosti, kterou vést ministerstvo životního prostředí je, si je vědom. Předchozí prezident Miloš Zeman jeho jmenování v lednu odmítl, měl k němu výhrady.

„Chránit naši přírodu není volbou, je to naše společenská povinnost a odpovědnost,“ napsal Hladík s tím, že jinou Zemi nemáme a že ministerstvo bude pracovat na tom, abychom planetu v dobré kondici přenechali i budoucím generacím. Ekologickým haváriím hodlá předcházet. Připomíná únik toxických látek do Bečvy a vyjadřuje údiv nad tím, že stát nedokázal vše řádně prošetřit.  

Za součást svého údělu ministra považuje i úkol zprostředkovávat lidem informace ohledně programu ministerstva. Už ve svém komentáři proto přispívá faktem, že dotace z NZÚ (Nová zelná úsporám) z října 2021 do konce minulého roku ušetřily 350 tisíc tun uhlí. To odpovídá 2,2 miliardám korun a znamená to tak podle Hladíka zásadní progres v rámci ochrany klimatu. Odchodu od uhlí by se Česká republika neměla bát, je to pro ni příležitostí k transformaci ekonomiky na „moderní a čistou“. Za rozhodující v tomto směru považuje ukotvení komunitní energetiky v legislativě. „Je důležité, aby stát na státních pozemcích dokázal hospodařit co nejšetrněji k přírodě,“ zdůraznil Hladík.

V příspěvku zmiňuje i program Spravedlivá transformace. Ten má během let 2021-2027 řešit negativní dopady odklonu od uhlí v zasažených regionech. „Jsem moc rád, že v podpoře Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje skrze operační program Spravedlivá transformace mám spojence i v panu prezidentovi,“ uvedl a zmínil, že tyto regiony brzy navštíví. Cílem programu je vyřešit sociální, hospodářské i environmentální transformace, jež se zaměřují na dosažení cílů Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030 a klimaticky neutrálního hospodářství do roku 2050.

Křivoklátsko, stejně tak jako další oblasti, plánuje ministr zařadit mezi chráněné oblasti. Chránit chce nicméně i přírodu v městské či v zemědělské krajině, ne jenom národní parky a rezervace. „Tady všude musí mít příroda prostor, kde se bude moci rozvíjet,“ napsal. V závěru příspěvku Hladík poděkoval zaměstnancům Ministerstva životního prostředí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Připouštíte, že jste řadu ministerstev zřídili jako trafiku?

Nebo jak vysvětlíte, že teď tleskáte slučování ministerstev? Proč jste tedy zřizovali nové a proč jste neslučovali hned po volbách? Já teda nevím, ale v poslední době přestávám politice ODS rozumět. Měníte názory jak ponožky

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ve volbách propadl. A tak si Dominik Hašek našel jinou aktivitu

13:47 Ve volbách propadl. A tak si Dominik Hašek našel jinou aktivitu

Bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek, kterému se nezdařil první pokus o…