Hledá se místo pro sochu Václava Havla. Podporuje to i Alexandr Vondra. A už je zde nápad

03.03.2015 7:12

V Londýně mají na nejprestižnější adrese sochu Winstona Churchilla, v Paříži Charlese de Gaulla. Zato v Praze pomník Václava Havla zatím nenajdete. Tak uvažují propagátoři sochařské připomínky prvního českého prezidenta, kteří se sdružili do Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla.

Hledá se místo pro sochu Václava Havla. Podporuje to i Alexandr Vondra. A už je zde nápad
Foto: facebook.com
Popisek: Fotografie Václava Havla, která koluje na sociálních sítích

Anketa

Podporujete myšlenku stavby sochy Václava Havla v Praze?

48%
52%
hlasovalo: 5148 lidí

„Samozřejmě, že by ji měl mít. Vždyť například jméno Járy Cimrmana nesou ulice nejméně v devíti českých městech a vesnicích, má několik soch a bezpočet plaket, jsou po něm pojmenované i některé objekty a divadlo. V případě Václava Havla neprošlo divadlo s jeho jménem ani v evropském městě kultury Plzni,“ vysvětluje režisér Fero Fenič, jeden z iniciátorů nápadu.

Kromě režiséra, který prosadil už přejmenování pražského letiště Havlovým jménem, se za nápad postavily i další osobnosti. Například Alexander Vondra, signatář Charty 77 a několikanásobný exministr, který svou politickou kariéru začal jako poradce právě u prezidenta Havla. „Václav Havel nejednal za účelem, aby měl svou sochu. Pro to, co učinil, se ale sochy staví,“ řekl k tomu sám Vondra.

Pomník by podle představ jeho zastánců měl zkrášlit park na Petříně. Do konce března by měl být hotový projekt, dovybrány by měly ve veřejné sbírce být poslední potřebné peníze a podle představ Spolku by mohl být odhalen ještě letos. Ideálním datem je prosincové výročí Havlova úmrtí.

Lidové noviny přidaly redakční komentář, podle kterého by pomník měl především respektovat genia loci města, což se prý při stavbě českých památníků obvykle neděje. Proto si prý musíme dát pozor, aby se Havlova socha nestala podobným neštěstím, jako Husův monument na Staroměstském náměstí, nebo dokonce slavný letenský Stalin.

Kromě toho deník zjišťoval názory mezi poslanci. Celkem prý obdržel padesát pět odpovědí, z nichž plných 39 výstavbu Havlovy sochy podpořilo. „Je mnoho menších osobností, které sochu v nějakém českém městě mají,“ připomněl Miroslav Kalousek z TOP 09. Proti se prý stavěli zejména komunisté. „Nesouhlasím s ikonizací ani jiným architektonickým svatořečením Václava Havla,“ vzkázal poslanec René Číp.

Ještě více by podle Lidových novin mohla být znechucena poslankyně KSČM Marta Semelová. Tu nadzvihává už velkoformátová fotografie Václava Havla, zakrývající větší část přední zdi Národního muzea. Dokonce kvůli tomu již na pražském zastupitelstvu interpelovala radního pro kulturu.

Záporné názory se však prý objevují i v řadách Havlových sympatizantů, kteří zastávají názor, že Havlovu památku uctí lépe například lavičky. „Pojmenovat po tomto velikém dramatikovi a jediném skutečném prezidentovi třeba divadlo, galerii či náměstí je podle mne vhodnější,“ uvedl Jiří Koubek z TOP 09. Podle lidoveckého ministra Mariana Jurečky je mnohem důležitější než nějaká socha to, abychom rozvíjeli Havlův odkaz.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

7:19 Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

Ekonom Lukáš Kovanda varuje před potenciální ekonomickou katastrofou, která se dotkne každého Čecha.…