Hlídače pravdy z Facebooku neuspokojil už ani úctyhodný medicínský časopis. Takto dopadl, když žádal konkrétní výtky

20.12.2021 7:37 odp.

Sociální média se snaží bojovat proti dezinformacím o covidu-19. Ovšem nyní v rámci boje zřejmě vylila s vaničkou i dítě. Prestižní lékařský týdeník British Medical Journal zveřejnil článek o chybách při testování vakcíny Pfizeru. Ale „nezávislí fact-checkeři“ najatí Facebookem článek vyhodnotili jako „částečně pravdivý“, ačkoliv dle BMJ nenašli nic, co by bylo závadného. A tak se prestižní týdeník obrátil přímo na Marka Zuckerberga, kterého obviňuje, že ověřování informací pro Facebook mají za úkol evidentně neschopní.

Hlídače pravdy z Facebooku neuspokojil už ani úctyhodný medicínský časopis. Takto dopadl, když žádal konkrétní výtky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Očkování na Slovensku

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17489 lidí
Jak se může přesvědčit každý uživatel sociální sítě Facebook, covid-19 je žhavě monitorované a moderované téma a k příspěvkům o covidu sociální síť důsledně připojuje odkazy na oficiální zdroje informací. Na to, jak sociální sítě přistupují k tématu covidu a k mazání příspěvků, které jdou například proti konsenzu WHO, si stěžuje kde kdo. Ale nyní se ozvali editoři prestižního zdravotnického týdeníku British Medical Journal, který vychází od roku 1840. A poslali otevřený dopis zakladateli firmy Facebook, Marku Zuckerbergovi. Fiona Godleeová a Kamran Abbasi si stěžují na to, kdo dělá tzv. fact-checking, tedy kontroluje pravdivost příspěvků.

Uvádějí, že v září tohoto roku se jim svěřil bývalý zaměstnanec firmy Ventavia. Firma Ventavia byla jedna z firem, která firmě Pfizer (výrobce vakcín Comirnaty) pomáhala testovat její vakcínu. A týdeníku poskytl nahrávky, dokumenty, fotky a e-maily, které ukazovaly, že podmínky při testech ve firmě Ventavia byly nedostačující a mohly ohrozit jednak bezpečí pacientů a také důvěryhodnost dat. „Přišli jsme také na to, že ačkoliv FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, pozn. red.) dostal stížnost přímo na firmu Ventavia už před rokem, neproběhla ve firmě žádná inspekce,“ dodávají editoři. Magazín pak najal investigativního reportéra, který tento příběh sepsal do článku, který pak prošel kontrolou právníků, lékařů a také editorů. A vyšel 2. listopadu.

Ovšem již od 10. listopadu prý čtenáři hlásili potíže, když se článek snažili sdílet. Někteří nemohli, u jiných se u článku objevovalo varování, že „chybí kontext“ a že „nezávislí fact-checkeři mají za to, že by tento článek mohl lidi mást“. Dalším uživatelům přišlo varování, že kdo opakovaně sdílí nepravdivé příspěvky, tak jeho příspěvky budou méně viditelné. A administrátoři skupin, kde byl článek sdílen, byli dle týdeníku pro změnu informováni, že podobné příspěvky jsou „částečně nepravdivé“.

Pokud jde o to, kdo článek označil za částečně nepravdivý a zavádějící, jednalo se dle BMJ o firmu, kterou si Facebook najal jménem Lead Stories. Ovšem tento „fact-check“ je dle lékařského periodika nepřesný, neumělý a nezodpovědný. Jednak nedokazuje, že by článek byl v něčem nepravdivý. Titulek, že British Medical Journal neodhalil nezohledněné chyby v testování vakcíny Pfizeru, je dle týdeníku nesmyslný, BMJ je v článku označen jako „novinkový blog“, autoři se chlubí, že chyby byly prozkoumány, ačkoliv společnost žádné nenašla, a na svém webu pak společnost zveřejnila článek s odkazem, ve kterém jsou slova „varování před hoaxy“.

A i když byla společnost týdeníkem BMJ kontaktována, své hodnocení není prý ochotna měnit. Kromě toho se prestižní lékařské periodikum obrátilo i na samotný Facebook, aby odstranil tyto nepodložené výtky a připomínky a aby umožnil volné sdílení článku.

Ovšem to není vše, co editorům vadí. „Jsme si vědomi toho, že BMJ není jediný z prestižních poskytovatelů informací, který byl postižen neschopností ze strany fact-checkingu společnosti Meta (nové jméno Facebooku a dalších platforem, pozn. red.),“ říkají Godleeová a Abbasi. „Místo toho, aby Meta investovala část svých značných zisků do toho, aby zajistila přesnost zdravotnických poznatků sdílených přes sociální média, evidentně jste tuto zodpovědnost delegovali na lidi, kteří jsou v této klíčové oblasti neschopní,“ říkají a doufají, že Zuckerberg jednak napraví tuto chybu, ale také se podívá na zoubek procesu, který k ní vedl.

Postup Facebooku už komentovala také Angelika Bazalová, členka Rady ČTK. „Toto je naprosto šílené. Ve snaze odstranit jakékoliv pochybnosti o vakcíně se dlouhodobě a systematicky dehonestuji nejlepší vědci a mozky této planety. Hloupí politici a  novináři, kteří nejsou schopni špetky kritického myšlení, tuto globální hru na škůdce hrají. Věrohodné a staletími ověřené medicínské znalosti jsou označovány za dezinformace a odstraňovány z veřejných platforem,“ posteskla si.

„Nyní to došlo tak daleko, že za hoax je označen i text jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů. Zatímco pochybné preprinty z pochybných zdrojů jsou  prezentovány jako správné a  s jejich pomocí je systematicky manipulována veřejnost,“ dodala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Kde najdu info o maržích obchodníků s palivy?

Sám radíte, ať u nich nenakupujeme, ale jak zjistím,kteří to přesně jsou? A myslíte, že by stát měl dělat něco s tím, že se ceny v jednotlivých krajích tolik liší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak u d*bilů. Benzín až za 100 Kč. Ukrajinci zavřeli ropu, přijde prý překvapení

10:05 Jak u d*bilů. Benzín až za 100 Kč. Ukrajinci zavřeli ropu, přijde prý překvapení

K zastavení jižní větve ropovodu Družba, které iniciovala Ukrajina, jelikož od ruské společnosti Tra…