Hloupé, trapné, neúcta! Služba vlasti není byznys. Exministryně Šlechtová rozcupovala plán Berlína

02.01.2019 17:21

Německou armádu delší čas trápí nedostatek rekrutů, nízké stavy by chtěla řešit náborem cizinců včetně Čechů. Nad záměrem, který z Berlína nedávno zazněl, nevěřícně kroutí hlavou vojenští experti. K ostrým kritikům se přidala i exministryně obrany Karla Šlechtová. “Je to hloupé, namyšlené, necitlivé,” uvedla.

Hloupé, trapné, neúcta! Služba vlasti není byznys. Exministryně Šlechtová rozcupovala plán Berlína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karla Šlechtová, exministryně obrany ČR
reklama

Sváteční politický klid před pár dny narušila zpráva, která na první dojem působila jako špatný vtip nebo typická fake news. Titulky hlásaly, že německá armáda chce do svých řad nabírat české občany nebo příslušníky dalších států. 

Ukázalo se, že nejde o žádnou novinářskou kachnu či dezinformaci, ale skutečný nápad, který se zrodil na německém ministerstvu obrany. Bundeswehr se dlouhodobě potýká s nízkými stavy a malým zájmem potenciálních nováčků. 

Takový záměr ale naráží nejen z legislativního hlediska. Stačí vzpomenout na znění vojenské přísahy, kdy každý voják skládá slib, že bude sloužit své vlasti, za jejíž obranu je ochoten položit i svůj život. 

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18936 lidí

Nápad německého ministerstva obrany sklidil vlnu kritiky z řad českých politiků i vojenských expertů či komentátorů. Paradoxní je, že samotný ministr obrany Lubomír Metnar k tomu dosud neřekl ani slovo.

Metnarova předchůdkyně ve funkci Karla Šlechtová však kontroverzní návrh podrobně okomentovala na svém blogu. Podle ní jde o velkou diplomatickou a vojenskou chybu, kterou akorát zneužijí politici typu Tomia Okamury. Šéf SPD to srovnal s budováním mezinárodních jednotek Waffen SS, což Šlechtová ve svém článku zmínila s posměšným označením Okamury za “japonského znalce evropské historie”.

“Nápad německého ministerstva obrany oslovit české nebo polské úřady, aby umožnily nábor občanů těchto zemí pro německý Bundeswehr, je hloupý. Hloupý, až za uši tahá. A nejen proto, že se k němu hodí přirovnání k říši římské, jejíž první známkou rozpadu byl nábor Galů a Germánů do řad slavných legií. Je hloupý zejména proto, že otevírá legitimní prostor všem protiněmeckým, protievropským a obecně nenávistným komentářům,” míní Šlechtová.

Ze strany Německa jde prý o trapnou strategickou chybu. “Služba v armádě není nájemný byznys, jakkoli to tak někteří lidé možná vnímají. Vojáci vkládají do svého slibu vlastní život, a přísahají, že jsou jej ochotni obětovat ve prospěch celku, ku prospěchu svého národa. To je silný vklad. A nelze s ním jen tak kupčit,” varuje.

“Nápad německého ministerstva obrany zaplácnout díry ve svých náborových programech východními cizinci navíc znamená neúctu ke společným evropským hodnotám a cílům. Chtějí Němci budovat svoji armádu na úkor spojenců? Mají-li v Berlíně pocit, že by měli být vojensky silnější - zejména v době, kdy Donald Trump jasně sděluje, že za nás Amerika nebude tahat horké kaštany z písku věčně - je to pocit správný. Nemohou to ale řešit na úkor jakékoli jiné spojenecké země, to je nejen diplomatické, ale i vojenské faux pas. Vojenská i diplomatická komunikační chyba,” konstatuje exministryně obrany.

Řešení problému s evropskou obranou vidí v zahájení seriózního dialogu společného evropského vojenského intervenčního sboru. “Pokud bude společným jednotkám rovnoprávně velet střídavě Němec, Polák, Holanďan, Belgičan nebo Čech, i voliči Tomia Okamury spolknou žvásty o nových Waffen SS mnohem obtížněji,” dodává Karla Šlechtová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…