Hloupost pravicové opozice je nekonečná. Bývalý premiér uvádí na pravou míru estrádu kolem Dukovan

03.04.2021 13:33

Někdejší premiér Jiří Paroubek se na webu VašeVěc.cz rozepsal o pravicové opozici. Podle jeho slov je hloupost pravicové opozice nekonečná. Důvod? „Pokud navrhuje premiéru Babišovi, aby odvolal z funkce ministra Karla Havlíčka, pracuje pravice proti národnímu zájmu. Naopak ministr Havlíček národní zájem hájí,“ míní Paroubek v souvislosti s tendrem na jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Hloupost pravicové opozice je nekonečná. Bývalý premiér uvádí na pravou míru estrádu kolem Dukovan
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

„Poslední průzkumy veřejného mínění vehnaly do svalů pěti pravicových opozičních stran novou energii. A tak se politický tlak na vládu pokoušejí stupňovat. Pomáhá jim v tom také postup ministra zahraničí Petříčka, který se de facto distancuje od kroků vlády ve vztahu k dostavbě nových jaderných bloků v Dukovanech,“ píše Paroubek.

Podle jeho slov situaci činí složitější i vyjádření komunistů, že mohou prakticky hned po Velikonocích ukončit toleranci menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie. „Pak už je to jen o tom, kdy pravicová opozice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě a kabinet padne. Ostatně, krok komunistů je Skyllou a virtuální sjezd ČSSD může být tou Charybdou, o jejichž skaliska se vládní loď rozbije. V případě, že bude předsedou ČSSD zvolen Petříček a nikoliv Hamáček, bude to znamenat rychlé vyhození pěti ministrů ČSSD z vlády,“ míní dále expremiér, který v minulosti stál v čele sociální demokracie.

Shrnul i to, že pravicová zájmová koalice si k útoku na vládu vybrala téma, jež může stmelovat a galvanizovat pravicové voliče – uspořádání tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Slova předsedy Senátu Miloše Vystrčila Paroubek označil jako čirou demagogii. Konkrétně to, že uspořádání tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, respektive připuštění ruské a čínské firmy do řad zhotovitelů, bude ve svých důsledcích znamenat narušení orientace českého státu na západní struktury. 

„Tady přece nejde o to, narušit zahraničně politickou orientaci státu. Žádná ze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, snad s výjimkou komunistů, tuto orientaci nezpochybňuje. Tady jde jen a jen o budoucí ceny elektrické energie po dostavbě nových jaderných bloků a také o bezpečnost dokončené investice,“ uvedl Paroubek s tím, že největší praxi na světě v budování nových bloků mají skutečně Rusové, Číňané a Jihokorejci.

Přiznám se, že jako bývalý český premiér vůbec nechápu, co si mám představit pod údajnými bezpečnostními riziky, která hrozí, pokud se připustí do výběrového řízení na zhotovitele stavby a dodávky technologie ruská firma. Ptal jsem se i řady lidí, kteří o tom něco vědí, a také to nevědí. Zřejmě jde o to, vylikvidovat nepohodlnou ruskou a čínskou konkurenci,“ sdělil Paroubek. A pustil se i do Američanů, kteří podle něj nové bloky moc stavět neumí. Francouzi pak podle jeho slov stavěli ve Finsku hlemýždím tempem a s navýšenými náklady. 
 
„Prostě to chce trochu pragmatismu a méně ideologie v rozhodování. Toho česká pravice zjevně není schopna. Pokud navrhuje premiéru Babišovi, aby odvolal z funkce ministra Karla Havlíčka, pracuje pravice proti národnímu zájmu. Naopak ministr Havlíček národní zájem hájí,“ uzavřel Paroubek.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…