Hluboké obavy, noc dlouhých nožů. Rakušan se bojí o Českou televizi

13.11.2020 10:05

Rada České televize na svém středečním zasedání odvolala pětičlennou dozorčí komisi a předseda Starostů (STAN) Vít Rakušan na sociální síti vyjadřuje vážné obavy o budoucnost České televize a veřejnoprávních médií obecně. Nevylučuje, že takové kroky vyústí až k odvolání generálního ředitele ČT.

Hluboké obavy, noc dlouhých nožů. Rakušan se bojí o Českou televizi
Foto: Facebook Víta Rakušana
Popisek: Vít Rakušan
reklama

Důvodem, proč se Rada ČT takto rozhodla, jsou prý vážné výhrady k práci komise jako poradního orgánu rady. Své rozhodnutí na jednání dále více nezkonkretizovala. Odvolání dozorčí komise navrhla radní Hana Lipovská.

Předseda hnutí STAN je těmito kroky silně znepokojen, o své pocity se podělil na sociální síti Twitter. „Jednání Rady ČT mě naplňuje hlubokými obavami o osud nejen ČT, ale veřejnoprávních médií vůbec,“ uvedl.

Spolu s chováním některých členů rady ČT si pokládá hned několik otázek. „Je možné, že radní ČT kritizují spolupráci veřejnoprávní TV se společností Človek v tísni? Je možné, aby radní ČR chtěli seznamy redaktorů ČT, kteří jsou nejvíce kritizováni v médiích?“

Pochybuje i tom, že Rada ČT skutečně naplňuje své pravé poslání. „Začíná ‚noc dlouhých nožů‘? A nečekané – a i pro některé radní ČT příliš náhlé – odvolání dozorčí komise mě nenaplňuje přesvědčením, že by Rada ČT v tomto složení naplňovala své poslání: hájit zájem veřejnosti, diváka, voliče,“ pokračoval Rakušan ve své další tweetové reakci na odvolání dozorčí komise.

Následně upřesnil, že není toho názoru, že by se ČT, ČRo, ČTK neměly nebo dokonce nesměly kritizovat. Ale vždy s argumenty, erudicí a se zřetelem na zájem veřejnosti, ne na zájem části politického spektra.

Závěrem se zamýšlí nad tím, zda celá záležitost není pouze jen předehra k odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Odvolání dozorčí komise podle vyjádření České televize přišlo v tu nejnevhodnější dobu. „Odvolání komise v době, kdy na základě požadavků Rady ČT management předložil nové dlouhodobé plány ČT, kdy potřebuje schválit kvůli dopadům covidu změny v rozpočtu letošním a sestavuje rozpočet na rok 2021, je značně problematické,“ řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

ČT tím podle jejích slov na neznámou dobu ztrácí odborného partnera pro diskusi o zásadních záležitostech fungování instituce a rada jakékoli odborné zázemí pro posouzení strategických materiálů.

Dozorčí komise je podle vedení České televize odborným garantem rady při kontrole hospodaření a vyjadřuje se zpravidla ke všem důležitým ekonomickým otázkám.

Dodejme, že Dozorčí komise je servisním orgánem Rady ČT, pro kterou má zpracovávat odborná stanoviska v oblasti hospodaření. Rada ČT je jejím zřizovatelem a vedení ČT s ní oficiálně nemá nic společného.

Radní práci komise kritizovali dlouhodobě. Na srpnovém jednání se radní Kratochvíl v rozčílení ptal předsedy komise, zda si z něj dělá šoufky. Stalo se tak poté, co komise označila mnohamilionové výběrové řízení na nový provozní systém (výměnu systému SAP za systém Helios) jako bezvadné, načež po dotazech radních předseda připustil, že ani nekontrolovali požadovanou dokumentaci.

Radní Kratochvíl také opakovaně vyjadřoval pochybnosti, zda komise působí v zájmu svého zřizovatele, tedy Rady, nebo někoho jiného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …