Hnus se lidem zadřel pod kůži. Nechtějí církvím nic vracet

04.02.2012 22:21

Česká veřejnost nesouhlasí s církevními restitucemi. Sněmovna o vládním návrhu bude teprve jednat, ale už teď si na něm dělají reklamu různí politici. Naposledy Miroslav Grebeníček z KSČM, kterého podrobil kritice Martin Fendrych z Týdne.

Hnus se lidem zadřel pod kůži. Nechtějí církvím nic vracet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy
reklama

"Grebeníček na začátku své sekernické řeči pravil, že je dalek upírat "upřímně věřícím českým občanům" jejich víru. Pravil, že "po únoru 1948 nastala vyhrocená situace, kdy státní moc v zájmu vyloučení politických ambicí zejména římskokatolické církve se dopustila i neomluvitelných křivd vůči církvím a řádům včetně necitlivého postupu vůči věřícím, kněžím a řeholníkům"," píše Fendrych ve svém komentáři. Necitlivým postupem se podle něj rozumí "vraždy, krádeže, mučení, dlouholetá vězení jak pro katolické, tak nekatolické duchovní, zničené rodiny, zničené a uloupené majetky".

Grebeníčkův stalinistický projev

"Prý chápe trestní oznámení na kardinála Dominika Duku za trestný čin krádeže ve stadiu pokusu a na vládu Petra Nečase za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ty zločiny mají provést tím, že chtějí církvi vrátit majetek, který jí komunisti v minulém režimu ukradli." Kdyby se Grebeníčkův "stalinistický" projev podle Fendrycha neopíral o většinovou podporu Čechů, byl by směšný.

"Projev Grebeníčka byl hnus. Ale opakuji: většina s tím hnusem bude souhlasit. Dvaadvacet let po pádu jednoho z nejodpornějších a nejvražednějších režimů. Hnus se lidem zadřel pod kůži," konstatuje Fendrych s tím, že pokud vláda prosadí církevní restituce, jakožto velmi nepopulární věc, zasluhuje - ač v mnohém selhává - obdiv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…