Hnutí STAN na konferenci v Praze dolaďuje předvolební program

24.08.2017 12:03

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zahájilo v Praze jednodenní programovou konferenci, na které řeší finální podobu svého volebního programu. Do klíčových programových priorit, mezi něž hnutí řadí vzdělání, rychlou elektronickou i fyzickou komunikaci, dosažitelnou spravedlnost či navrácení státu občanům, hnutí zapracuje připomínky, které dostávalo od svých členů.

Hnutí STAN na konferenci v Praze dolaďuje předvolební program
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Dnešní konferenci zahájil volební lídr STAN, poslanec a bývalý dlouholetý starosta Semil Jan Farský, podle něhož všechny návrhy upřesnění programu zabraly 150 stran. „Na našem programu se podílelo mnoho význačných odborníků, nevznikal někde přes noc,“ uvedl Farský. Jmenoval například někdejší místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Hanu Marvanovou či rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka.

Starostové původně plánovali ve volbách usilovat o hlasy v rámci koalice s lidovci, kteří ale v červenci od dohody ustoupili kvůli obavám, že by společný subjekt nepřekročil potřebnou hranici deseti procent hlasů. Starostové pak odmítli nabídku, aby pouze vstoupili na kandidátky KDU-ČSL, protože měli zájem o rovnoprávnou spolupráci. Rozhodli se usilovat o potřebných pět procent hlasů pro vstup do Sněmovny sami.

Předseda STAN Petr Gazdík řekl, že v současnosti zhruba padesátistránkový program byl hotový koncem minulého roku. „Pak jsme ho odložili, protože jsme vytvářeli společný program s KDU-ČSL. Po oznámení samostatného postupu jsme ho vytáhli z šuplíku a doplňujeme ho,“ vysvětlil postup Starostů účastníkům konference. Nejvíce připomínek se sešlo k tématům vzdělávání a dopravy.

STAN chce učitelům navýšit postupně platy na 130 procent průměrné mzdy ve státě, což by letos v prvním čtvrtletí odpovídalo zhruba částce 36.260 korun. Plánuje propojovat školy a zaměstnavatele a prosazovat výchovu k demokracii, která by měla prohloubit vědomí o občanských svobodách. V oblasti dopravy chtějí Starostové pracovat na dokončení základních dálnic, připravit výstavbu vysokorychlostních železnic a terminálů a logistických center pro moderní druhy dopravy.

Starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman v kapitole průmyslu zmínil návrh omezit možnost vlády regulovat minimální mzdu. „Aby nebyla na zvůli vlády, na populismu, ale byla přesně nastavená zákonem, předvídatelná,“ uvedl. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) minimální mzdu zvýšil čtyřikrát, v pondělí rozhodl o nárůstu o 1200 korun na 12.200 korun od ledna.

Celostátním volebním lídrem STAN se po rozpadu koalice stal Farský, který se ujal prvního místa na pražské kandidátce. Gazdík bude stát v čele kandidátky ve Zlínském kraji. Hnutí změnilo po rozchodu s lidovci logo a jako své hlavní heslo do kampaně si zvolilo slogan Odvaha převzít odpovědnost.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…